8 i 9 maja na placu Wolności w Kielcach będzie stacjonowało mobilne centrum nauki Planeta Energii. Przygotujcie się na solidną porcję cennej wiedzy o energii i wspaniałą zabawę! Czekają na Was niecodzienne eksponaty, na przykład kula plazmowa, która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie, induktor Ruhmkorffa, który generuje miniaturowe pioruny, kołyska Newtona, która ilustruje prawo zachowania pędu czy maszyna elektrostatyczna, od której elektryzują się włosy! Poznacie gniazdka elektryczne z całego świata, rozwiążecie energetyczną krzyżówkę oraz ułożycie meeeega puzzle! Będziecie także mogli sami wyprodukować prąd! A chętni sprawdzą swoją wiedzę na temat energii podczas licznych quizów i konkursów.

Wstęp wolny w godzinach 1500 – 1800.

Odwiedzając mobilne centrum nauki Planeta Energii, możecie przyłączyć się do Energetycznego Turnieju Miast,

w ramach którego 10 miast Polski rywalizować będzie o nagrodę specjalną dla jednej ze szkół – zwycięzców VII edycji konkursu Planeta Energii.

W Kielcach walczyć będziemy o nagrodę dla Szkoły Podstawowej nr 33 w Kielcach.

O zwycięstwie rozstrzygnie ilość energii elektrycznej wytworzonej w danym mieście, będzie to suma:

  • energii elektrycznej wytworzonej siłą mięśni na specjalnym rowerze stacjonarnym znajdującym się w mobilnym centrum nauki Planeta Energii przez 3 godziny (1500 – 1800) w trakcie każdego z dwóch dni ekspozycji na placu Wolności,
  • bonusowej energii elektrycznej w wymiarze 100 W (100 punktów) przyznanej za każde „polubienie” na Facebooku (poprzez uruchomienie funkcjonalności „lubię to”) galerii miasta Kielce, która dostępna będzie przez 48 godzin od 8 maja 2017 r. od godziny 1400 na stronie internetowej https://www.facebook.com/planetaenergiipl.