Odliczanie rozpoczęte

Odliczanie rozpoczęte

European Rover Challenge 2018 to największa impreza w branży robotyczno-kosmicznej na świecie. Do rozpoczęcia pierwszej konkurencji, która odbędzie się na specjalnie przygotowanej do tego celu powierzchni imitującej plenerowe pole marsjańskie, pozostało tydzień.

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się uroczysta inauguracja zawodów. W konferencji prasowej brali udział członkowie zespołu Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej z wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn. Jak zapowiadają młodzi konstruktorzy, są dobrze przygotowani i będą walczyć o jak najlepszy wynik.

– Cieszy mnie, że polscy studenci konstruują tak dobre i nowatorskie łaziki – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. – To kolejny dowód na to, że Polska może konkurować z najlepszymi w wyścigu na tworzenie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Liczymy na udział polskich naukowców i polskich firm w działaniach związanych z przyszłymi misjami kosmicznymi. Nie bójmy się podejmować najbardziej ambitnych wyzwań – dodał minister Gowin.

W zawodach, które odbędą się w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, wystartują dwie drużyny z PŚk. Drugiego robota zbudowali studenci działający w kole naukowym FUPLA. Będą reprezentować wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.

W tegorocznym finale zawodów zmierzy się ze sobą 40 drużyn z sześciu kontynentów, w tym najwyższa jak dotychczas liczba uczestników z Europy. Polskę będą reprezentować drużyny z Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Politechniki Białostockiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.

W zawodach wezmą udział zawodnicy z uczelni zagranicznych, m.in. z University College w Londynie, Politechniki w Turynie, University of Stavanger w Norwegii, Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Politechniki Ostrawskiej, Berlińskiego Uniwersytetu Technicznego, The University of New South Wales w Australii, Uniwersytetu w Toronto, Vidyapeetham w Indiach, Universidad Nacional, Ozyegin University w Turcji i wielu innych.


Więcej informacji na www.roverchallenge.eu