Jak wyglądają tradycje świąteczne w Grecji, Hiszpanii, we Włoszech czy na Litwie? Tego można było się dowiedzieć na świątecznym spotkaniu 7 grudnia 2016 roku dzięki prezentacjom studentów zagranicznych przebywających na Politechnice Świętokrzyskiej w ramach programu Erasmus+. Mieli oni okazję poznać również polskie tradycje, o których opowiedzieli polscy studenci naszej Uczelni w specjalnie przygotowanym na tę okazję filmiku. Zgromadzonych w małej sali Senatu odwiedził niezwykły gość – Święty Mikołaj, który zadawał obecnym trudne pytania dotyczące znajomości Uczelni i miasta. Wszyscy poradzili sobie znakomicie i otrzymali prezenty. Świętemu Mikołajowi towarzyszyli pomocnicy – pracownicy Działu Współpracy Międzynarodowej oraz wydziałowi koordynatorzy, którzy zachęcili wszystkich do kolędowania w różnych językach, a także zaprezentowali kilka polskich kolęd. Akompaniament na gitarach stworzyli – gość specjalny – pan profesor Tomasz Kozłowski – Prorektor ds. Rozwoju Kadry i Współpracy z Zagranicą oraz pan Wojciech Bogucki-pracownik Działu Współpracy Międzynarodowej.
Studenci mieli okazję poznać nie tylko polskie zwyczaje świąteczne, ale też polską kuchnię. Spróbowali postnych dań, typowych dla polskiego stołu wigilijnego takich jak: kutia, barszczyk z uszkami czy kompot z suszu. Studenci z Włoch cieszyli się z możliwości spróbowania polskich smaków, Eleni z Grecji odkryła dla siebie rybę po grecku, a Hasana z Turcji zachwyciły pierogi z kapustą i grzybami.
Studentom bardzo podobało się spotkanie, zrobili wiele pamiątkowych zdjęć m.in. ze Świętym Mikołajem, które natychmiast, za pomocą portali społecznościowych, poznali przyjaciele i rodziny w ich krajach.