chor_web

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych i kochających muzykę do współpracy.


Chór Politechniki Świętokrzyskiej

powstał z inicjatywy Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz w grudniu 1998 roku i dość szybko zyskał przychylność władz Uczelni i środowiska akademickiego. W skład Chóru wchodzą oprócz studentów Politechniki Świętokrzyskiej studenci innych kieleckich uczelni. W ciągu piętnastu  lat istnienia Chór PŚk dał się poznać nie tylko społeczności akademickiej. Dzięki uczestnictwu w wielu koncertach  Chór miał  okazję zaprezentować się szerokiej publiczności. Repertuar Chóru stanowi muzyka sakralna i świecka różnych epok. Ważne miejsce zajmują utwory kompozytorów polskich, zwłaszcza współczesnych. Chór bardzo chętnie sięga po opracowania przebojów muzyki rozrywkowej oraz coraz częściej po muzykę ludową. Kilkakrotnie Chór występował w Filharmonii Świętokrzyskiej towarzysząc solistom i orkiestrze w programach operowych i operetkowych.
W kwietniu 2000r. podczas koncertu finałowego Międzynarodowego Festiwalu ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI – BACH 2000, Chór PŚk wykonał dwie kantaty J.S.Bacha. W listopadzie 2001r. zdobył II nagrodę na IV Łódzkim Festiwalu Chóralnym CANTIO LODZIENSIS w kategorii chórów akademickich. W kwietniu 2002r. wspólnie z chórem Filharmonii i Akademii Świętokrzyskiej wykonał MISSA PRO PACE Wojciecha Kilara. W maju 2002r. na III Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Szczecinie brał udział we wspólnym finałowym wykonaniu CARMINA BURANA Carla Orff’a. W listopadzie 2002 roku wspólnie z chórem i orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej wykonano COMPLETORIUM G.G.Gorczyckiego. W listopadzie 2003r. na VI Łódzkim Festiwalu Chóralnym CANTIO LODZIENSIS  nasz Chór zdobył III nagrodę w swojej kategorii. W grudniu 2004r. Chór zdobył I nagrodę w Eliminacjach do XI Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie ,które odbyły się w  Radomiu. W styczniu 2005r. Chór zdobył I nagrodę na XI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W grudniu 2005 Chór zdobył I nagrodę na Kieleckim Festiwalu Chóralnym -Ludowość w Muzyce Chóralnej. W styczniu 2006r. Chór wziął udział  w Niezwyczajnym Wieczorze Kolęd w Sandomierzu, spektaklu przygotowanym z udziałem Chóru Collegium Gostomianum oraz orkiestry pod kier. Marcina Steczkowskiego. W maju 2006 r. na Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach Chór zdobył II nagrodę w swojej kategorii. Również w maju 2006 r.  brał udział w Międzynarodowym Festiwalu „Ad Gloriam Dei” w Pińczowie, gdzie zdobył III nagrodę. W czerwcu 2006r. Chór PŚK brał udział w prawykonaniu MISSA SOLEMNIS SANDOMIRIENSIS Wojtka Mrozka  wspólnie z chórem i orkiestrą Filharmonii Śląskiej. Koncert miał miejsce w Sandomierzu i  na Św. Krzyżu z okazji Millenium Świętokrzyskiego. W grudniu 2006 r. kolejny raz zdobył I nagrodę w Radomskich Eliminacjach do XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W marcu 2008 r. wydana została płyta CD ze STABAT MATER G.B. Pergolesiego, w nagraniu której brały udział chóry żeńskie zarówno PŚk jak i PSM II stopnia, prowadzone  przez  Małgorzatę Banasińską –Barszcz. Szczególnie ważnym  osiągnięciem jest zdobycie w maju 2008 r. przez Chór Politechniki III nagrody  na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej-Hajnówka 2008 w Białymstoku 31 października 2008r. Chór wykonał REQUIEM W. A. Mozarta z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej oraz trzech chórów akademickich z Polski, Ukrainy i Słowacji. 5.IV.2009r. Chór PŚk otrzymał ZŁOTĄ STRUNĘ na XI Małopolskim Konkursie Chórów „O Złotą Strunę” w Niepołomicach. W sierpniu 2009 r. Chór PŚk z powodzeniem koncertował w Bułgarii podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru BALKAN FOLK FEST 2009, gdzie zajął III miejsce w kat. chórów akademickich. W październiku 2009 r. wraz z orkiestrą WIRTUOZI LWOWA oraz chórem PSM II st. w Kielcach wykonał GLORIĘ–A. Vivaldiego podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej ANIMA MUNDI.
W kwietniu 2010 r. Chór zdobył SREBRNĄ STRUNĘ w  XII Małopolskim Konkursie Chórów „O Złotą Strunę” w Niepołomicach. Na przełomie czerwca  i lipca 2010r.Chór  brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym we Włoskim Tyrolu- ALTA PUSTERIA FESTIVAL, gdzie został owacyjnie przyjęty. W  grudniu 2010 roku Chór wydał płytę z KOLĘDAMI. W styczniu 2011r. Chór PŚk koncertował na Słowacji. W czerwcu 2011 r. wystąpił  na Festiwalu Organowym w Modenie (Włochy)  wykonując 60-cio minutowy program podczas Koncertu Inauguracyjnego. Również w czerwcu 2011r. ukazała  się płyta CANTATE DOMINO, nagrana w pięknym wnętrzu Klasztoru na Świętym Krzyżu, na której oprócz utworów a cappella  znalazły się także utwory z towarzyszeniem organów, przy których zasiadł Bartłomiej Barwinek. W kwietniu 2012r. Chór wyśpiewał kolejną SREBRNĄ STRUNĘ w XIV Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach. W maju 2013r. roku Chór wystąpił podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej w Kielcach dając  koncert muzyki sakralnej. 10 grudnia 2013 roku w Auli Głównej Politechniki Świętokrzyskiej odbył się uroczysty koncert z okazji Jubileuszu XV-lecia istnienia Chóru PŚk. W  styczniu 2014 roku Chór zdobył I nagrodę w XXI Świętokrzyskim Konkursie Kolęd i Pastorałek–Włoszczowa 2014.
 
Chór Politechniki Świętokrzyskiej jest zespołem rozwijającym się i otwartym na współpracę artystyczną.


Małgorzata Banasińska-Barszcz

Urodziła się w Kielcach w 1970  roku. Ukończyła  PSM  im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie fortepianu Jolanty Płoskiej. W latach 1990-95 studiowała w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na Wydz. Wychowania Muzycznego w klasie dyrygowania prof. Antoniego Szalińskiego, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Przez prawie 10 lat związana była ze środowiskiem muzycznym Warszawy. Współpracowała m.in. z Warszawskim Chórem Chłopięcym przy AMFC  oraz PPSM im. K. Szymanowskiego. W latach 1994-98 była dyrygentem Akademickiego Chóru Kameralnego „ARS CANTATA” KIK, współpracując jednocześnie z Zespołem Artystycznym POLONIA oraz Duszpasterstwem Akademickim Kościoła Św. Anny. Współpracowała z TV Polonia oraz TV Niepokalanów. W grudniu 1997 r. prof. Szymon Kawalla powierzył jej funkcję dyrygenta Chóru Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach, którą sprawowała przez 8 lat do momentu zlikwidowania Chóru. Również w grudniu 1998 r. założyła Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej, który w krótkim czasie stał się niekwestionowaną wizytówką Uczelni. Chór wciąż dynamicznie się rozwija o   czym świadczą   nagrody i wyróżnienia na konkursach i festiwalach chóralnych. Jest  od 2003 roku wykładowcą akademickim na Politechnice Świętokrzyskiej. Od roku 2005 prowadzi chóry i zespoły wokalne w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach. We wrześniu  2013 roku rozpoczęła pracę z nowo powstałym Jędrzejowskim Chórem Miejskim, którego jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym. 


Skład Chóru

soprany

 • Małgorzata Barańska 
 • Alina Suligowska 
 • Małgorzata Krzemień-Tatarowska  
 • Aleksandra Sobczyk 
 • WeronikaTaborska 
 • Paula Czekaj 
 • Agnieszka Krajewska 

alty

 • Marta Cierlikowska 
 • Joanna Kołacz 
 • Lucyna Łańcucka 
 • Sylwia Kuras 
 • Agnieszka Dudkiewicz 
 • Izabella Dudkiewicz 
 • Patrycja Frąk  

tenory

 • Sebastian Grabek 
 • Kacper Szemraj 
 • Mateusz Kozub 
 • Robert Strzelec 
 • Piotr Pietrzyk 

basy

 • Tomasz Salwa 
 • Szymon Szyszka
 • Jan Padusiński
 • Piotr Bogucki 
 • Krzysztof Jończyk 
 • Dariusz Borowiec 
 • Cezary Dudek 

Próby Chóru odbywają się we wtorki i czwartki od 17.00 do 19.00 w sali 105 bud. A.