Źródło: www.lopi.pl


Rozwiązanie pt. „Wentylator z silnikiem elektrycznym, zwłaszcza do pieca na paliwa stałe”, autorstwa dr hab. inż. Zbigniewa Gorycy, prof. PŚk, zostało nagrodzone brązowym medalem podczas 115. edycji Międzynarodowych Targów Wynalazczości „Concours Lépine”, które odbyły się w Paryżu w dniach 29 kwietnia – 8 maja 2016 r.

Rozwiązanie Politechniki Świętokrzyskiej prezentowane było przez firmę  P.P.H.U. LOPI z Legionowa, która na podstawie umowy licencyjnej nabyła prawo do korzystania ze wzoru użytkowego Uczelni i zamierza zastosować go w ekstruderach do produkcji opakowań plastikowych np. butelek PET. Ze względu na specyficzne warunki pracy w temperaturze 150oC, powstał zmodyfikowany prototyp urządzenia, w którym zmianie uległa budowa silnika wentylatora i zastosowano zewnętrzny układ sterowania.

Wentylator z bezszczotkowym silnikiem prądu stałego zintegrowany z elektronicznym układem sterowania, opracowany przez profesora Zbigniewa Gorycę  w 2014 r., zużywa dwukrotnie mniej energii niż dotychczas stosowane wentylatory o tej mocy. Innowacyjność rozwiązania była już wcześniej doceniona podczas Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG 2015 w Krakowie, gdzie energooszczędny wentylator zdobył srebrny medal oraz na Międzynarodowych Targach ENEX 2016 w Kielcach.