Międzynarodowe Seminarium na 100-lecie niepodległości

Międzynarodowe Seminarium na 100-lecie niepodległości

COP był szansą na unowocześnienie gospodarki i unowocześnienie całego państwa, na skok cywilizacyjny – mówił podczas seminarium naukowego w Kielcach wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Międzynarodowa konferencja w murach Politechniki Świętokrzyskiej to jeden z punktów obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ramach COP powstały elektrownie, zakłady zbrojeniowe, lotnicze, chemiczne i wiele innych. Tak odradzała się i odbudowywała się ojczyzna po 123 latach niebytu. Wszystkie osiągnięcia COP były oparte na myśli technicznej polskich inżynierów. W tym samym kierunku skierowana jest polityka rządu premiera Mateusza Morawieckiego – dodał wiceminister spraw zagranicznych.

Podejmujemy działania na rzecz skoku technologicznego w polskiej gospodarce. Stąd tak duża uwaga przywiązywana jest do tradycji COP. Możemy powiedzieć, że w tej chwili jesteśmy na etapie budowy unowocześnionej wersji Centralnego Okręgu Przemysłowego”- powiedział Piotr Wawrzyk.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej podkreślił, że w roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę warto też z perspektywy badacza spojrzeć na jeden z najważniejszych projektów gospodarczych naszego kraju.

Czujemy się w pewnym sensie spadkobiercami wysiłku międzywojennego, kiedy w okręgu obejmującym wówczas Kielce, Rzeszów, Sandomierz, Radom i Lublin powstały zręby ciężkiego przemysłu Polski, co było zaczątkiem rozwoju gospodarczego naszego kraju „- mówił profesor Wiesław Trąmpczyński.

Budowę COP zainicjował wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski. Jego sylwetkę i dokonania przypomniała wnuczka dr Julita Maciejewicz-Ryś.

Dziadek udowodnił, że w trudnych warunkach, z niewielkimi finansami, ale mądrze kierując inwestycjami i mądrze przygotowując te plany, można osiągnąć bardzo dużo. Tempo, w jakim np. powstawała Stalowa Wola, jest chyba nawet dzisiaj niemożliwe do powtórzenia, biorąc pod uwagę technikę, jaka była wtedy do dyspozycji, czyli łopatę, taczkę i furmankę”– mówiła wnuczka Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Na zakończenie seminarium w budynku rektoratu Politechniki Świętokrzyskiej otwarta została wystawa „Kielecczyzna w Centralnym Okręgu Przemysłowym”, a pod pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego i Stanisława Staszica złożone zostały wiązanki kwiatów.


Centralny Okręg Przemysłowy był największym przedsięwzięciem gospodarczym II RP. Obejmował 44 powiaty czterech ówczesnych województw: lwowskiego, krakowskiego, kieleckiego i lubelskiego. Jego celem była rozbudowa przemysłu ciężkiego, m.in. zbrojeniowego oraz zmniejszenie bezrobocia. W latach 1937-39 na ten cel przeznaczano ok. 60 proc. wydatków inwestycyjnych kraju; wydano 1 mld 925 mln zł.

W ramach COP powstały istniejące do dziś zakłady przemysłowe, m.in. w Rzeszowie, Mielcu, Stalowej Woli, Jaśle, Nowej Dębie, Nowej Sarzynie, Ostrowcu, Radomiu, Pionkach, Dębicy. Rozwój COP przerwał wybuch II wojny światowej.

Organizatorami seminarium byli Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski i Prof. Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.


W 2018 roku świętujemy stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Ta niezwykła rocznica stanowi okazję do przypomnienia wartości wspólnoty i jej związania z państwem.
Niepodległość jest dobrem wspólnym. Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. jest okazją do celebrowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości. Wszelkie inicjatywy, które w sposób godny podkreślają wartości patriotyczne są wzmocnieniem poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków, która powinna być budowana wokół państwa.

Międzynarodowe Seminarium Naukowe pn.: „Centralny Okręg Przemysłowy – znaczenia dla rozwoju regionu świętokrzyskiego i gospodarki II Rzeczypospolitej Polskiej”

Program:

  • 10.30 – 11.00 rejestracja uczestników
  • 11.00 – 11.30 uroczyste otwarcie seminarium, Prof. Wiesław Trąmpczyński, rektor PŚk, Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski
  • 11.30 – 12.00 prof. Adam Massalski, dr Katarzyna Ossowska – Społeczno-ekonomiczne uwarunkowania regionu objętego COP
  • 12.00 – 12.30 prof. Bolesław Orłowski – Etos inżynierski w czasach COP
  • 12.30 – 12.45 przerwa kawowa
  • 12.45 – 13.15 dr Jan Główka – Dzieje industrializacji: Zagłębie Staropolskie a COP
  • 13.15 – 13.45 dr Julita Maciejewicz-Ryś – Eugeniusz Kwiatkowski – organizator, budowniczy podstaw przemysłu II RP, człowiek
  • 13.45 – 14.15 płk dr hab. Juliusz Tym – Wpływ inwestycji COP na obronność i gospodarkę II Rzeczpospolitej
  • 14.15 – 14.30 dyskusja
  • 14.30 – 15.00 poczęstunek (lunch)
  • 15.00 – 16.45 Referaty okolicznościowe
    • Biskup Diecezji Sandomierskiej, dr Krzysztof Nitkiewicz – Wpływ inwestycji COP na rozwój Sandomierza
    • Jarosław Rusiecki – Wpływ inwestycji COP na rozwój Ostrowca Świętokrzyskiego
    • Wojciech Lubawski – Wpływ inwestycji COP na rozwój miasta Kielce
    • Marek Materek – Wpływ inwestycji COP na rozwój Starachowic
  • 16.45 otwarcie wystawy – Kielecczyzna w COP, złożenie kwiatów pod pomnikiem E. Kwiatkowskiego

Rada Naukowa

  • Prof. Adam Massalski, przewodniczący
  • Prof. Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej
  • dr Jan Główka, dyrektor Muzeum Historii Kielc

[Best_Wordpress_Gallery id=”379″ gal_title=”2018-11-14 Seminarium COP”]