Nowości w ofercie edukacyjnej

Nowości w ofercie edukacyjnej

Na Politechnice Świętokrzyskiej od 27 maja ruszyły zapisy na studia. W ofercie edukacyjnej znajdziemy nowości. Uczelnia uruchamia nowy kierunek studiów oraz sześć nowych specjalności.

Automatyka i elektrotechnika przemysłowa, nowy kierunku studiów w ofercie edukacyjnej wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki ma zachęcić kandydatów do studiowania na uczelni i zwiększyć ich szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy. Na rynku pracy widać ogromne zapotrzebowanie na specjalistów tego typu – tłumaczy doktor Robert Kazała z Zakładu Urządzeń i Systemów Automatyki.

Absolwenci, którzy ukończą studia na kierunku automatyka i elektrotechnika przemysłowa będą przygotowani do pracy na stanowisku automatyk-elektryk, ich wiedza będzie dostosowana do wymagań zakładów wykorzystujących zautomatyzowane i zrobotyzowane linie produkcyjne, systemy wizyjne, technologie Przemysłu 4.0 oraz Internetu Rzeczy. Absolwenci będą mieli wiedzę, która umożliwi im efektywnie zastosować informacje z zakresu matematyki, fizyki, elektrotechniki, elektroniki i automatyki do analizy problemów inżynieryjnych i syntezy ich rozwiązań w celu realizacji zadań z zakresu pracy na wskazanym stanowisku. Absolwenci będą umieli tworzyć oprogramowanie na komputery PC, sterowniki PLC oraz mikrokontrolery, ich umiejętności pozwolą na programowanie systemów sterowania maszyn i procesów produkcyjnych, obrabiarek CNC i robotów przemysłowych. Posiądą zdolność wykorzystywania nowoczesnych narzędzi informatycznych, w tym oprogramowania CAD/CAS oraz SCADA, do szybkiego prototypowania, projektowania, symulacji, wizualizacji układów automatyki i procesów przemysłowych. Będą potrafili dobierać zabezpieczenia w celu ochrony urządzeń elektrycznych, jak również projektować układy automatyki z uwzględnieniem podstawowych standardów, norm i aspektów prawnych. Praktyki zawodowe realizowane będą we współpracy z wiodącymi przedsiębiorstwami z branży automatyki w regionie, co umożliwi absolwentom szybkie znalezienie zatrudnienia.


Dla studentów uczelnia uruchomi nowe specjalności.

  • Modelowanie Informacji o Budynku (BIM) na kierunku Budownictwo (WBiA),
  • Inżynieria proekologiczna na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji (WZiMK),
  • Teleinformatyka na kierunku Informatyka (WEAiI),
  • Komputerowe systemy sterowania i pomiarów na kierunku Automatyka i Robotyka (WMiBM);
  • Eksploatacja i zarządzanie w transporcie drogowym na kierunku Transport (WMiBM), czyli przygotowanie do zarządzania inteligentną infrastrukturą drogową oraz pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi.
  • Automatyka maszyn i procesów na kierunku Automatyka i Robotyka (WMiBM), czyli przygotowanie do modelowania maszyn i procesów i stosowania układów sterowania maszyn i procesów.

Uczelnia przyciąga nie tylko swoją renomą i osiągnięciami, ale również popularnymi kierunkami kształcenia, które odzwierciedlają potrzeby rynku pracy. Według badań prowadzonych przez uczelnię ponad 95 % absolwentów znajduje zatrudnienie już w pierwszym roku po ukończeniu studiów a przeszło 50 % studentów pracuje w zawodzie już w trakcie nauki.

Kandydaci na studia mają jeszcze kilka dni by dokonać wyboru i zarejestrować się na wymarzony kierunek. Na Politechnice Świętokrzyskiej do wyboru 19 kierunków i ponad 60 specjalizacji.

Dlaczego warto studiować w PŚk?

Rejestracja