Od maja 2019 roku w ramach Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej rozpoczynamy również KURSY SPECJALISTYCZNE z zakresu Studium Inżynierii Rysunku

W tym bloku proponujemy kursy:

 • Modelowanie i prototypowanie 3D
 • Rysunek architektoniczny
 • Projektowanie przestrzenne w środowisku SOLIDWORKS

Myślisz o zwodzie architekta lub projektanta? Architektura czy wzornictwo przemysłowe, a może prototypowanie są Twoim marzeniem?
Nie przegap zapisów, które właśnie startują. 
Nasze kursy są dla pasjonatów rysunku. Nie musisz mieć doświadczenia – rysować możesz zacząć już dziś.

To pierwsze w Kielcach warsztaty inżynierskie z tworzenia prototypów i modelowania 3D. Projektowanie i druk 3D to jedna z najbardziej rozwijających się dziedzin nauki. Coraz częściej modele zaprojektowane w tej technologii wykorzystuje się w wielu branżach, a nawet w medycynie – a to tak naprawdę dopiero początek. Modelowanie i prototypowanie, jak również rysunek, to nie tylko doskonała zabawa, ale nauka rozwijająca:

 • wyobraźnię przestrzenną – poprzez wykorzystywanie narzędzi i programów 3D
 • projektowanie 3D – samodzielna praca, pozwoli na dokładne opanowanie oprogramowania i narzędzi pozwalającego a modelowanie 3D
 • druk 3D – możliwość poznania zaawansowanego sprzętu do drukowania w technologiach przyrostowych.
 • wiedza praktyczna – zagadnienia obecne zarówno w szkole jak i w życiu codziennym, będą inspiracją tematów zajęć
 • kreatywność – zadania realizowane podczas zajęć kłaść będą nacisk na otwarte myślenie i pomysłowość każdego z kursantów
 • stymulacja wyobraźni – poszerzenie świadomości nieograniczonych pokładów wyobraźni poprzez pokazywanie nietypowych rozwiązań.
 • analityczne myślenie – rozwijanie umiejętności sprzyjających rozwiązywaniu trudnych problemów w sposób prosty.

Program zajęć został tak przygotowany, aby poprzez zabawę nauczyć kursantów praktycznych zagadnień projektowania i druku 3D. Sukcesywnie poszerzając umiejętności z zakresu zagadnień praktycznych, aż po samodzielne prototypowanie i realizację coraz bardziej zaawansowanych projektów 3D. 

Naszym celem nadrzędnym jest udostępnienie tej wiedzy młodym ludziom, poszerzanie ich horyzontów, dawanie przestrzeni do rozwoju kreatywności, a także nieustanne wspieranie uczniów w kreowaniu swojej własnej przyszłości. 

Na naszych kursach czas spędzony przed komputerem nie będzie stracony, ale dobrze i bezpiecznie wykorzystany, co w przyszłości z pewnością zaowocuje. To świetny pomysł na zajęcia pozaszkolne. Projektowanie, to inspirujące i satysfakcjonujące zajęcie, które staje się coraz częściej pomysłem na życie.

Kursant otrzymuje dyplom ukończenia kursu, ale w kolejnych latach ma możliwość podnoszenia kwalifikacji na coraz wyższych poziomach.

Uczestnikami kursów mogą być uczniowie w wieku od 13 lat:

 • klasy VII i VIII – Szkół Podstawowych, 
 • Szkół Średnich.

 

Poniżej przedstawiamy wachlarz kursów, w ramach Studium Inżynierii Rysunku,
który sukcesywnie będzie rozszerzany.

 

1.Modelowanie i prototypowanie 3D”
grupa min. 5 os. – max. 10 os. (18 godzin lekcyjnych – 6 spotkań, po 3 x 45 min.) – koszt 500 zł.

Zajęcia będą odbywać się w soboty, od godz. 15:00. sala 2.28 HD (hala budynku „D”, przejście przez budynek „D”, piętro I)

Terminy 18 maja, 25 maja, 15 czerwca, 22 czerwca i 29 czerwca 2019 roku

Każdy z uczestników projektuje zadane modele (coraz bardziej skomplikowane) i otrzymuje wydruk 3D z drukarki – jeśli zdąży się wydrukować – na zakończenie zajęć, jeśli nie będzie na to czasu – na kolejnych zajęciach. Kurs rozpocznie wprowadzenie do drukowania przestrzennego. Zapoznanie się z drukarkami 3D, materiałami wykorzystywanymi do druku 3D. Następnie każdy z kursantów przystąpi do projektowania zadanych figur geometrycznych – kostka do kry, podkładka, guzik, bączek do zabawy, aż po nakrętki i śruby z gwintem, zębatki, wirniki, …

Kurs prowadzi: dr inż. Józef Ciosmak

Rejestracja na kurs, jest możliwa do wyczerpania przewidywanej liczby uczestników – nie zwlekaj!

WYŚLIJ ZGŁOSZENIE – LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

 

 

2. „Projektowanie przestrzenne w środowisku SOLIDWORKS”
grupa min. 5 os. – max. 9 os. (20 godzin – 5 spotkań, po 4 x 45 min.) – koszt 500 zł.

Rekrutacja na zajęcia zostaje przeniesiona na październik 2019 r.

Terminy oraz godzina zajęć: zostaną podane w terminie późniejszym

W ramach zajęć kursant poznaje podstawy geometrii rzutowej, wykonuje modele trójwymiarowe przedmiotów oraz potrafi wprowadzać zmiany w projektowanych modelach. W oparciu o podany przez prowadzącego detal wykonuje model, wybierając odpowiednie płaszczyzny przekroju wykonuje szkic. Samodzielnie modyfikuje modele wykorzystując płaszczyzny styczne, równoległe bądź prostopadłe względem wybranych powierzchni. Uczestnik kursu pozna rzutowanie prostokątne modelu na sześć rzutni, opracuje rysunek techniczny detalu na podstawie stworzonego modelu 3D. Efektem końcowym jest wykonanie modelu 3D z rysunku płaskiego. Kursant będzie potrafił opracować proste złożenie i wstawiać wiązania pomiędzy wymaganymi do złożenia komponentami.

Kurs prowadzi: dr inż. Marcin Graba

Rejestracja na kurs, jest możliwa do wyczerpania przewidywanej liczby uczestników – nie zwlekaj!

WYŚLIJ ZGŁOSZENIE – LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

 

3.Rysunek architektoniczny”
grupa min. 5 os. – max. 12 os. (18 godzin lekcyjnych – 6 spotkań, po 3 x 45 min.) – koszt 500 zł.

Zajęcia będą odbywać się od godz.17:00, a dokładnie: 17:00 – 19:45  sala 3.21 „A” (budynek A, piętro III, sala 3.21)

Terminy: 17 maja, 24 maja, 31 maja, 1 czerwca, 6 czerwca i 19 czerwca 2019 r. 

Każdy z uczestników pozna wstępne zagadnienia z dziedziny rysunku odręcznego, wprowadzające do bardziej rozwiniętych tematów z dziedziny architektury jak architektura krajobrazu, projektowania wnętrz i wzornictwa przemysłowego, a także grafiki, rysunku postaci.
Na kursie rysunku uczymy od podstaw. Zdolności plastyczne kursanta są rozwijane systematycznie w trakcie trwania kursu. Dzięki temu kurs może rozpocząć każdy zainteresowany, bez względu na wstępne predyspozycje. Prowadzący udziela indywidualnej pomocy rysunkowej w każdym momencie zajęć. W ramach kursu rozwijana jest również umiejętność posługiwania się różnymi technikami plastycznymi (m.in. ołówek i pisak). Umożliwia to dalszy rozwój artystyczny kursantów, jeśli podejmą decyzję o kontynuowaniu nauki podczas kolejnych edycji kursu, aż po aplikowanie do szkół/uczelni pod kątem kierunków artystycznych jak i architektonicznych. Zapraszamy na kurs również takie osoby, które zainteresowały się nauką rysunku wyłącznie hobbystycznie. Proces kształtowania sprawności rysunkowej przebiega u każdego odrębnie. Prowadzący dostosowuje swoją pomoc do bieżących osiągnięć kursanta. Z edycji na edycję będziemy tworzyć coraz bardziej wymagające zadania – nie ograniczając kursanta. Dzięki naszym kursom rysunek to nie przeszkoda, ale wyjątkowa umiejętność. …

Kurs prowadzi: dr inż. arch. Jakub Heciak

Rejestracja na kurs, jest możliwa do wyczerpania przewidywanej liczby uczestników – nie zwlekaj!

WYŚLIJ ZGŁOSZENIE – LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

 

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian.