V OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD CHÓRÓW AKADEMICKICH

„ŚWIĘTY KRZYŻ 2018”

odbywający się na Politechnice Świętokrzyskiej
28 czerwca – 1 lipca 2018 r.


Akademicki Chór Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
dyrygent: Agnieszka Kobierska

Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im Kazimierza Pułaskiego w Radomiu powstał z inicjatywy Jego Magnificencji Rektora profesora Wincentego Lotko. Członkowie chóru to studenci Uniwersytetu oraz uczniowie szkół średnich. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Agnieszka Kobierska. Pracą nad emisją głosu zajmuje się Zofia Jankowska. Chór ma w repertuarze utwory religijne i świeckie od średniowiecza do współczesności. Chór akademicki bierze udział w ogólnopolskich jak i międzynarodowych festiwalach i konkursach. W przeciągu ostatnich trzech lat chór uczestniczył Festiwalu chóralnym „Mater Misericordiea” w Ząbkach, Festiwal chórów akademickich „Vivat Academy” w Warszawie, Międzynarodowym festiwalu chórów „CRACOVIA CANTANS”. W 2014 chór uczestniczył w IV Międzynarodowym konkursie chóralnym Canco Mediterrania które miało miejsce w Lloret de Mar i w Barcelonie. W 2016 chór wziął udział w Toscana Music Festival, a w 2017 w XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

 


Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej
dyrygent: Lidia Chalińska 

Chór Politechniki Rzeszowskiej w obecnej konwencji, z nowym wizerunkiem i składem powstał początkiem kwietnia 2017 roku. Pomimo tak krótkiego istnienia / zaledwie rok/ wielokrotnie występował na licznych uroczystościach w Politechnice Rzeszowskiej /inauguracje roku akademickiego, nadanie tytułu dhc prezydentowi miasta Rzeszowa Tadeuszowi Ferencowi oraz prof. Leszkowi Trybusowi, uroczystościach wręczenia tytułu honorowych profesorów Politechniki Rzeszowskiej, 40-lecia ośrodka kształcenia lotniczego i wiele innych/ oraz poza uczelnią – m.in. –  inauguracja   międzynarodowego polonijnego 4-letniego Studium Tańca w Rzeszowie w lipcu 2017 r., w koncercie charytatywnym na rzecz Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego „Kapele Serc” w Filharmonii Podkarpackiej w maju 2018 r. Ma na swoim koncie pierwszy, autorski , duży koncert noworoczny, który odbył się w styczniu br.
Oprócz utworów klasycznych, zespół  ma w swoim repertuarze wiele pozycji z dziedziny klasyki muzyki rozrywkowej. W dniu 16 maja 2018 r. Chór zaśpiewał nowopowstały hymn Politechniki Rzeszowskiej pt. „LEĆ DO GWIAZD” /muzyka Lidia Chalińska, tekst – Marta Kwiecień/.
Było to prawykonanie utworu na uroczystości nadania tytułu Honorowych Profesorów Politechniki Rzeszowskiej na Wydziale Budowy Maszyn I Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.
Dynamiczny rozwój jest możliwy dzięki wsparciu ze strony władz uczelni – zakup nowych strojów, 2-krotne kilkudniowe zgrupowanie szkoleniowe chóru w Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej oraz wszelka pomoc w działaniach organizacyjnych i artystycznych. Od kwietnia 2017 roku dyrygentem chóru jest Lidia Chalińska.


Akademicki Chór Politechniki Opolskiej
dyrygent: Ludmiła Zawadzka

Powstał w 2007 roku, z inicjatywy obecnej dyrygentki LUDMIŁY WOCIAL- ZAWADZKIEJ. Od początku istnienia chór bierze czynny udział w życiu uczelni, miasta Opola i całego regiony opolskiego. Od dziesięciu lat chór występuje na Opolskim Rynku podczas odsłony gwiazd w Opolskiej Alei Gwiazd. Imprezy te odbywają się podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Młodzi wokaliści śpiewają najsłynniejsze piosenki znanych artystów w aranżacjach Radosława Wociala. W chórze śpiewają studenci i sympatycy Politechniki Opolskiej.
MIŁKA – to dyrygentka z pasją – uśmiechnięta i wesoła zaraża wszystkich pozytywną energią i pokazuje, że każdy może nauczyć się pięknie śpiewać. Ponadto – przy tworzeniu jakości śpiewu ACPO pracuje Joanna Dzumek, której chór zawdzięcza precyzję i dokładność wykonań. Co jest najważniejsze dla chórzystów? – oczywiście oprócz możliwości przebywania w grupie przyjaźnie nastawionych, pozytywnie zakręconych ludzi… Chór – to miejsce gdzie można TWORZYĆ WSPÓŁBRZMIENIA, tu każdy jest ważny, a jego głos i emocje są istotną częścią muzycznej konstelacji.

Do osiągnięć chóru w roku akademickim 2017/2018  należą:

  • „Srebrne pasmo” w kategorii chór mieszany na IV Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere
  • „Brązowe pasmo” w kategorii chór rozrywkowy na IV Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere
  • „Brązowy dyplom” w XXVII Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki”
  • „Srebrna Struna” podczas XX Jubileuszowego Ogólnopolskiego Konkursu Chórów w Niepołomicach


Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej CANTATA
dyrygent: Marta Stós

Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” powstał w 1990 r. Od 2001 r prowadzi go Marta Stós. Zespół prezentuje bogaty i zróżnicowany repertuar składający się z utworów polskich i zagranicznych, zarówno muzyki dawnej, jak i współczesnej. „Cantata” aktywnie uczestniczy w życiu uczelni uświetniając oficjalne uroczystości oraz jest stale obecna na mapie kulturalnej Krakowa, poprzez liczne koncerty dostępne szerokiej publiczności. Chór zdobył wiele nagród i wyróżnień w konkursach i festiwalach polskich i zagranicznych. W ostatnich 2 latach były to: Złoty dyplom na Rzeszowskim Festiwali Kolęd i Pastorałek, II miejsce w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Myślenicach, I miejsce w kategorii „Chórów Akademickich” na Cantio Lodziensis oraz dwa Srebrne dyplomy: w Międzynarodowym Konkursie „Voce Magna” w Żylinie (Słowacja) i w Ogólnopolskim Konkursie „O złotą strunę” w Niepołomicach.


Chór Kameralny Uniwersytetu Zielonogórskiego „CANTUS HUMANUS”
dyrygent: Bartłomiej Stankowiak

Chór kameralny Uniwersytetu Zielonogórskiego Cantus humanus powstał w roku 2015 z połączenia dwóch zespołów wokalnych: Polskiego Chóru Kameralnego Cantus Polonicus oraz Chóru kameralnego Uniwersytetu Zielonogórskiego Vox humana, które wzięły udział w zielonogórskim wykonaniu Oratorium Mesjasz J. F. Haendla w kwietniu 2015 roku. Sukces artystyczny przedsięwzięcia, pozytywne recenzje oraz liczne słowa zachęty do dalszej pracy sprawiły, że zespoły połączyły swe siły w celu kontynuacji własnego rozwoju artystycznego oraz przygotowania kolejnych projektów w ramach cyklu Magna Opera Sacra. Obydwa zespoły koncentrowały się na wykonawstwie muzyki dawnej, współpracowały także ze sobą z powodzeniem poprzednich latach, dlatego też utworzenie nowego podmiotu było naturalną konsekwencją biegu wydarzeń. W marcu 2016 roku Cantus humanus wspólnie z orkiestrą Arte dei Suonatori wykonał Pasję wg św. Jana J. S. Bacha. W swoim repertuarze zespół ma także arcydzieła sakralnej muzyki chóralnej epoki Renesansu, Baroku i Neoromantyzmu, m. in Miserere G. Allegriego. W roku 2017 zespół przygotował i wykonał Wielką Msza h-moll J. S. Bacha.
Konsultacja wokalna: Bogumiła Tarasiewicz


Chór Akademii Morskiej w Gdyni
dyrygent: Karol Hilla

Chór Akademii Morskiej w Gdyni pod dyrekcją Karola Hilli to pierwszy akademicki chór działający w tym mieście. Od 17 lat zrzesza studentów, absolwentów, pracowników i sympatyków Uczelni. W repertuarze zespołu znajdują się utwory reprezentujące różne epoki: od średniowiecza po współczesność, od małych form a’cappella po wielkie dzieła wokalno-instrumentalne. Swoimi występami chór regularnie uświetnia wydarzenia kulturalne, konferencje naukowe, uroczystości kościelne i akademickie – nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami (Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Litwa). Poza koncertami formacja ma w swoim dorobku płytę CD a także nagrania radiowe i telewizyjne, w tym udział w pełnometrażowej produkcji filmowej. Chór jest laureatem licznych nagród zdobytych podczas konkursów i festiwali w kraju i zagranicą, spośród których warto wymienić: – srebrny dyplom w kategorii „chóry mieszane” na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Musica in Urbe w Bydgoszczy (2018) – srebrny dyplom w kategorii „muzyka ludowa” oraz „muzyka sakralna” w Międzynarodowym Festiwalu Canco Mediterrania w Barcelonie (2015) – pierwsze miejsce w kategorii „chóry kameralne” na II Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Eišiškės (2013) – pierwsze miejsce na Pomorskim Festiwalu Pieśni Pasyjnych (2010) – nagroda dla najlepszego dyrygenta na Pomorskim Festiwalu Pieśni Pasyjnych (2010).


Rolę gospodarza będzie pełnił

Akademicki Chór Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach

powstał z inicjatywy Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz w grudniu 1998 roku. W jego skład wchodzą, oprócz studentów Politechniki Świętokrzyskiej studenci innych kieleckich uczelni. W repertuarze Chóru znajduje się muzyka sakralna i świecka różnych epok. Zespół chętnie też sięga po opracowania przebojów muzyki rozrywkowej oraz muzykę ludową. Jest laureatem wielu konkursów i festiwali chóralnych. Ostatnim cennym osiągnięciem dla Zespołu było zdobycie w maju 2016 r. WYRÓŻNIENIA na XXXV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej-Hajnówka 2016 w Białymstoku
Chór Politechniki Świętokrzyskiej jest zespołem stale rozwijającym się i otwartym na współpracę artystyczną.