Cel projektu
Celem ogólnym projektu MODIN jest wzmocnienie potencjału rozwojowego regionu świętokrzyskiego, wzrost jego innowacyjności i konkurencyjności w zintegrowanej Europie, a także przeciwdziałanie jego marginalizacji, poprzez podniesienie jakości kształcenia młodzieży na poziomie wyższym.
Cel ogólny jest zgodny z 1-szym priorytetem "Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006", który ma brzmienie: "Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmocnieniu konkurencyjności regionów" oraz misją i celem generalnym zawartymi w "Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego", gdzie jako misję strategii uznano: "Wielostronną poprawę warunków życia ludności na obszarze województwa", a jako generalny cel rozwoju: "Wzrost atrakcyjności województwa dla rozwoju społecznego i gospodarczego".
Celem bezpośrednim projektu MODIN jest stworzenie studiującej młodzieży warunków do nauki o europejskich standardach oraz poprawa warunków pracy i rozwoju kadry naukowo-dydaktycznej, w tym ułatwiających rozwój kontaktów międzynarodowych - jako środków niezbędnych dla podniesienia jakości kształcenia oraz zwiększenie potencjału kadry innowacyjnej dla potrzeb inwestorów zagranicznych.
Projekt MODIN stanowi element realizacji celów zawartych w "Statucie Politechniki Świętokrzyskiej" oraz sformułowanej w 1995 r., a uzupełnionej i uszczegółowionej w 2004 r. "Strategii Rozwoju Politechniki Świętokrzyskiej", której jednym z najistotniejszych wskazań jest kształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierskiej i menedżerskiej dla regionu, kraju i państw Unii Europejskiej. Wymaga to stworzenia dla studiującej młodzieży środowiska o europejskich standardach, gdyż wysoka jakość edukacji i wzrost kultury technicznej społeczeństwa są możliwe do osiągnięcia nie tylko dzięki potencjałowi intelektualnemu nauczycieli akademickich i posiadanemu zapleczu naukowo-badawczemu, ale również poprzez kulturę bezpośredniego otoczenia, w jakim przebiega proces nauczania. Oba ww. dokumenty wynikają z "Misji Politechniki Świętokrzyskiej".
Poprzez realizację projektu MODIN nastąpi:
- oszczędność środków wydatkowanych na eksploatację i skierowanie ich na cele dydaktyczne podnoszące jakość kształcenia;
- poprawa warunków prowadzenia zajęć dydaktycznych w tym zajęć z w-fu;
- poprawa warunków prowadzenia badań naukowych przez pracowników naukowo-dydaktycznych i studentów zrzeszonych w kołach naukowych;
- zwiększenie możliwości wymiany studentów i pracowników naukowo-dydaktycznych;
- włączenie się uczelni w proces budowy społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy;
- umożliwienie integracji Uczelni z systemem edukacji Unii Europejskiej;
- stworzenie podstaw rozwoju zaplecza badawczego oraz transferu wiedzy i technologii do zastosowań w gospodarce krajowej;
- poprawa estetyki campusu, a tym samym poprawa wizerunku Kielc jako stolicy regionu.
Efekty te przyczynią się do podniesienia jakości kształcenia weryfikowanej przez komisje akredytacyjne, które uwzględniają w swej ocenie oprócz kadry i programów nauczania warunki prowadzenia zajęć dydaktycznych, możliwość korzystania z informatycznych zasobów wiedzy (dostęp do Internetu), udział studentów w pracach naukowych jak również warunki do fizycznego rozwoju studentów. Pozwoli to także na zwiększenie konkurencyjności Uczelni na rynku edukacji wyższej.
Rezultaty i oddziaływania, które powstaną w wyniku działań objętych projektem
MODIN są zgodne z celem ogólnym poddziałania 1.3.1 ZPORR: "Wzmocnienie
roli szkół wyższych i przygotowanie ich do odegrania roli kluczowej w procesie
tworzenia konkurencyjnej gospodarki regionalnej" oraz jego celem szczegółowym: "Poprawa
jakości kształcenia i dostępu do wiedzy".