REALIZACJA PROJEKTU W RAMACH DZIAŁANIA 2.1 „ROZWÓJ INNOWACJI ORAZ WSPIERANIE DZIAŁALNOŚCI DYDAKTYCZNEJ I BADAWCZEJ SZKÓŁ WYŻSZYCH ORAZ PLACÓWEK SEKTORA „BADANIA I ROZWÓJ” REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO NA LATA 2007–2013 (Umowa nr UDA – RPSW.02.01.00-26-023/10-00)

SPAWLAB – Zakup wyposażenia laboratorium spawalnictwa szansą
na zwiększenie innowacyjności naukowo badawczej
Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach

Projekt dotyczy modernizacji Laboratorium Spawalnictwa w Zakładzie Technologii Materiałowych, Katedry Metaloznawstwa i Technologii Materiałowych, Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej. Laboratorium obejmuje dwa pomieszczenia odpowiednio o powierzchni 52,2 m2 i 46,4 m2 (nr 1 i 2, Hala Maszyn, budynek B). Pomieszczenia te są przystosowane do prowadzenia ćwiczeń i studenckich badań laboratoryjnych z zakresu spawalnictwa i są wyposażone w instalacje wyciągowe pyłów i dymów spawalniczych. W sali laboratoryjnej nr 1 znajdują sie trzy stanowiska do spawania metodami łukowymi. Jedno stanowisko do spawania gazowego oraz jedno stanowisko do zgrzewania elektrycznego. W sali nr 2 znajdują się dwa stanowiska do spawania zmechanizowanego oraz jedno stanowisko do spawania łukowego elektrodą nietopliwą a także stanowisko do zgrzewania punktowego. Na wyposażeniu znajdują się też trzy studenckie stoły laboratoryjne na 20 miejsc. Funkcjonujący sprzęt działa poprawnie jednak nie spełnia wymagań jakie łączą się z wykonywaniem badań naukowych z dziedziny spawalnictwa.

W ramach projektu planowany jest zakup wymienionych poniżej urządzeń.

  • Urządzenia do spawania metodą SAW – 121 – sztuk 1;
  • Urządzenia do spawania metodą MMA – 111 – sztuk 1;
  • Urządzenia do cięcia plazmą – sztuk 1;
  • Urządzenia do zgrzewania doczołowego – sztuk 1;
  • Urządzenia do zgrzewania punktowego – sztuk 1;
  • Defektoskopu ultradźwiękowego do badań nieniszczących połączeń spawanych – sztuk 1;
  • Urządzenia do spawania metodą MAG -135 prądem pulsującym – sztuk 1;
  • Urządzenia do spawania metodą TIG – 141 – sztuk 1;
  • Urządzenia do spawania metodą MIG/MAG – 131/135 z możliwością programowania
    procesu spawania – sztuk 1;
  • Urządzenia inwertorowego do spawania metodą MMA -111 – sztuk 1.

W sali wielofunkcyjnej nr 1 planowane jest zainstalowanie urządzenia do cięcia plazmą wyposażonego w stół do cięcia. Instalacja tego stanowiska wymaga wykonania konstrukcji stalowej wsporczej oraz niewielką modernizację instalacji doprowadzającej prąd elektryczny do zasilania. Sala jest przystosowana do zainstalowania urządzeń do spawania metodami MIG/MAG i MMA. Uruchomienie tych urządzeń wymaga wyposażenia tej sali  dodatkowo w trzy stoły spawalnicze. Zastosowanie do ćwiczeń defektoskopu ultradźwiękowego nie wymaga stosowania dodatkowego wyposażenia laboratoryjnego. W sali wielofunkcyjnej nr 2 planowana jest instalacja stanowiska do spawania łukiem krytym wyposażonego w traktor spawalniczy oraz źródło prądu. Uruchomienie tego stanowiska wymaga specjalistycznego stołu laboratoryjnego oraz niewielkich przeróbek instalacji elektrycznej. Uruchomienie stanowisk do spawania metodą TIG wymaga wykonania stalowej konstrukcji wsporczej wyposażonej w typowy stół spawalniczy. Stanowiska do zgrzewania elektrycznego planuje się wyposażyć w zgrzewarkę doczołową zwarciową oraz zgrzewarkę punktową. Uruchomienie tych urządzeń wymaga niewielkiej przeróbki istniejącej instalacji elektrycznej.

Harmonogram realizacji projektu

Planowany termin rozpoczęcia realizacji projektu

01-10-2010

Planowany termin rozpoczęcia realizacji rzeczowej projektu

01-01-2012

Planowany termin rzeczowego zakończenia realizacji projektu

30-06-2012

Planowany termin finansowego zakończenia realizacji projektu

31-08-2012