Legia Akademicka

Legia Akademicka

To już piąta edycja programu pn. „Legia Akademicka”, którą Politechnika Świętokrzyska realizuje z Ministerstwem Edukacji i Nauki nieprzerwanie od 2017 r. W dniu 9 marca 2022 r. Uczelnia podpisała kolejną umowę na realizację przedsięwzięcia.

Szkolenie będzie miało na celu realizację programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów w roku akademickim 2021/2022. Koordynatorem programu na Politechnice Świętokrzyskiej jest Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki prof. dr hab. Artur Maciąg.

W piątej edycji programu bierze udział 70 uczelni, w tym:

  • 53 uczelnie publiczne
  • 17 uczelni niepublicznych.

Niebawem rozpoczną się zajęcia teoretyczne, które poprowadzą wykładowcy z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zakończenie zajęć przewidziane jest na koniec maja 2022 r. Część praktyczna odbędzie się w okresie przerwy wakacyjnej. Program w części teoretycznej finansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Program ochotniczego szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i opracowany został w Sztabie Generalnym WP. Teoria modułu podstawowego oraz podoficerskiego obejmuje zajęcia z wykładowcami uczelni lub instruktorami z jednostek wojskowych w formie wykładów i pokazów jak również kilkanaście kursów samokształcenia studentów zamieszczonych na platformie e-learningowej, specjalnie przygotowanej na potrzeby programu przez Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie. Część praktyczna programu trwa trzy lub sześć tygodni, w zależności od udziału studenta w jednym lub obu modułach tego szkolenia, tj. w module podstawowym lub module podoficerskim. Realizowana jest ona podczas przerwy wakacyjnej na terenie jednostek wojskowych w warunkach skoszarowania. Moduł szkolenia podstawowego (3 tygodnie szkolenia) zakończony jest egzaminem i złożeniem przysięgi wojskowej – uzyskanie statusu szeregowego rezerwy. Moduł szkolenia podoficerskiego (3 tygodnie szkolenia) zakończony jest egzaminem i mianowaniem na stopień podoficera (kaprala) – uzyskanie statusu podoficera rezerwy.