Bliżej ERC
To będą trzy dni kosmicznych atrakcji na światowym poziomie. Już we wrześniu entuzjaści nauki, kosmosu i nowoczesnych technologii wezmą udział w najbardziej inspirującym wydarzeniu robotyczno-kosmicznym w tym roku. Do Kielc przyjedzie 16 drużyn z całego świata, 14 kolejnych w zawodach będzie uczestniczyć zdalnie.
Wśród finałowej szesnastki ERC zobaczymy kilka drużyn z Polski, w tym m.in. Impuls z PŚk i AGH Space Systems, otwierającą listę finalistów. Finał ósmej edycji odbędzie się jak co roku na największym na świecie sztucznym torze marsjańskim przy kampusie Politechniki Świętokrzyskiej. Zmagania uczestników będzie można oglądać podczas trzydniowej transmisji online. W ubiegłym roku wydarzenie zgromadziło ponad pół miliona widzów.
Zawody marsjańskie to nie jedyna atrakcja, jaka czeka na odwiedzających wrześniowe wydarzenie. W programie ERC 2022 przewidziano interdyscyplinarne debaty dotyczące przyszłości ludzkiego osadnictwa na Czerwonej Planecie, przetrwania pierwszych astronautów w stałych bazach na Księżycu, wykorzystania technologii kosmicznych na Ziemi oraz komercjalizacji badań i technologii kosmicznych.
Równocześnie goście wydarzenia będą mogli zobaczyć na żywo nowoczesne rozwiązania robotyczne, obejrzeć filmy 3D wyjaśniające, np. zjawisko zorzy polarnej czy opisujące strukturę lodowych pierścieni Jowisza, a także samemu poprowadzić łazik i wykonać nim zadanie na miarę prawdziwej misji marsjańskiej.
Im bliżej finału European Rover Challenge 2022, tym dłuższa jest lista ekspertów oraz popularyzatorów nauki, których będzie można zobaczyć i posłuchać na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Organizatorzy zadbali o to, by w tym roku oprócz stałych i cenionych ambasadorów wydarzenia, pojawiły się także nowe twarze. W gronie gości specjalnych ERC będzie można zobaczyć m.in. analogowe astronautki, popularyzatorki kosmosu oraz edukacji w obszarze STEM i STEAM, europejskich influencerów kosmicznych i wielu innych. Pełna lista prelegentów dostępna jest na stronie internetowej wydarzenia: https://roverchallenge.eu/strefa-inspiracji-2022/prelegenci/.
To architekci, biolodzy, projektanci i futuryści. Łączy ich pasja do innowacji oraz to, że sprowadzają technologie kosmiczne na Ziemię i wykorzystują je do szukania odpowiedzi na kluczowe dla ludzkości pytania, np. jak wyżywić planetę w 2050 roku – tłumaczy Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i pomysłodawca zawodów ERC.
European Rover Challenge, to największe kosmiczno-robotyczne wydarzenie w Europie. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 9–11 września 2022. W czasie zawodów zobaczymy 30 drużyn z całego Świata. 16 z nich pojawi się osobiście w Kielcach, z kolei 14 wystartuje w formie zdalnej, obsługując łazik Leo Rover, który będzie operował na torze marsjańskim.
Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie: www.roverchallenge.eu