Cyberspecjaliści poszukiwani
Nawet 17 tysięcy wakatów – na tyle szacuje się braki kadrowe w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w Polsce. Jak sobie z nimi poradzić? Dobrze kształcić, wchodzić do uczelni i pokazywać, jak ważny to temat. Dziś Politechnika Świętokrzyska i Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości podpisali umowę o współpracy.
Pozwoli to na wymianę wiedzy i doświadczeń między naukowcami a praktykami, którzy na co dzień zajmują się wykrywaniem i zwalczaniem cyberprzestępczości – mówi prof. Stanisław Deniziak, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej.
Dzięki tej wymianie uczelnia będzie mogła lepiej reagować na zmieniające się zagrożenia, a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo sieci zyskają dostęp do najnowszych wyników badań naukowych. Specjaliści dostarczą cennych danych i pomogą w opracowywaniu skuteczniejszych systemów zabezpieczeń.
Współpraca nie tylko wspiera rozwój technologii zabezpieczeń, ale także zwiększa świadomość na temat zagrożeń związanych z cyberprzestępczością – inspektor Bartosz Furgała zastępca Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Hakerzy stosują coraz bardziej zaawansowane metody ataków, które mogą prowadzić do ogromnych strat finansowych. Z tego względu współpraca uczelni z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości jest niezwykle ważna, bo pozwala na skuteczną walkę z tym zagrożeniem.
Politechnika Świętokrzyska, odpowiadając na rosnące potrzeby rynku pracy i zapotrzebowanie na specjalistów otworzyła nową specjalność „Cyberbezpieczeństwo”. Oferuje kompleksowe przygotowanie teoretyczne i praktyczne; Kształci w zakresie zagadnień związanych z ochroną danych, bezpieczeństwem sieci, analizą zagrożeń czy reagowaniem na incydenty bezpieczeństwa.
Uczelnia zapewnia studentom dostęp do najnowszych narzędzi, a także organizuje warsztaty, praktyki i staże w firmach, które umożliwiają zdobycie doświadczenia w tej dziedzinie.