Drugie życie elektroodpadów

Drugie życie elektroodpadów

Co piąty Polak pozbywa się zużytego sprzętu RTV i AGD w sposób nielegalny. Zamiast w specjalnych pojemnikach elektrośmieci– lądują najczęściej w śmietnikach. A to działanie skrajnie szkodliwe dla środowiska . W zużytych sprzętach znajduje się wiele trujących substancji i metali. A te łatwo mogą przenikać do gleby, wody i powietrza.

Co roku w Polsce powstaje około trzystu tysięcy ton odpadów elektrycznych i elektronicznych. Wciąż jeszcze spora część zużytego sprzętu trafia na składowiska, albo dzikie wysypiska lub też pozostawiana jest w nieodpowiednich miejscach, takich jak: lasy, parki, pobocza dróg, śmietniki osiedlowe. Nie do końca zdajemy sobie sprawę, że ten sposób pozbywania się elektroodpadów zanieczyszcza środowisko.

Elektrośmieci zawierają wiele cennych surowców, które z powodzeniem można poddać recyklingowi. Jest on ważny z kilku powodów. Dzięki niemu otrzymuje się surowce, które wykorzystuje się do produkcji innych rzeczy. Ich odzysk i ponowne użycie przy tworzeniu nowych urządzeń zmniejsza też stopień wykorzystania zasobów naturalnych. Złoto, platynę, srebro czy miedź, którą odzyskać można na przykład z telefonów komórkowych używa się do produkcji plomb dentystycznych i instrumentów muzycznych.

Zepsute komputery, telefony, telewizory czy żelazka można wrzucić do czerwonych pojemników, które stanęły już w kilkudziesięciu miastach Polski. To spora oszczędność energii, czasu, a także pieniędzy, a przede wszystkim ochrona środowiska. Co powstaje z elektrośmieci? Najczęściej opakowania ze szkła, metalu lub plastiku. Ale sposobów na recykling elektroodpadów jest dużo więcej. Firma MB Recycling i Fundacja Odzyskaj Środowisko buduje z części pralek ekologiczne ule.

Pasieka w mieście to nie tylko nowy dom dla kilkudziesięciu tysięcy pszczół. Miejskie parki, ogrody, skwery, łąki kwietne, balkony – różnorodność kwiatów sprawia, że miód jest jedyny w swoim rodzaju. Nie zawiera w sobie żadnych szkodliwych substancji. Ekologiczne ule stanęły już w kilkudziesięciu miastach. Także na dachu Politechniki Świętokrzyskiej.

Aby skutecznie wykorzystywać możliwości recyklingu metali i innych surowców ze zużytego sprzętu elektrycznego , potrzeba większego zaangażowania konsumentów w zbiórkę, a firm – w wykorzystanie jej efektów. Do ekologicznej edukacji chętnie dołączyli właśnie kieleccy żacy.

Marsjański pojazd z elektrośmieci? Przed takim wyzwaniem stanęli studenci Politechniki Świętokrzyskiej. I jak się okazuje wyjątkowo skutecznie poradzili sobie z nowym zadaniem. Zbudowali łaziki z materiałów pochodzących z recyklingu.

Ale pożyteczne mogą być nie tylko elektrośmieci. Poltechnika Świętokrzyka prowadzi badania nad wykorzystaniem osadów ściekowych jako dodatku do masy glin do produkcji kruszywa lekkiego-keramzytu.

Zwykle keramzyt kojarzy nam się z kruszywem mającym szerokie zastosowanie w budownictwie. Jest uznawany jako główny materiał w przypadku domów z prefabrykatów. Okazuje się, że występuje również keramzyt ogrodniczy, który z powodzeniem możemy wykorzystać w swoim ogrodzie, balkonie lub tarasie.