Innowacje dla polskiej armii

Innowacje dla polskiej armii

Politechnika Świętokrzyska i skarżyskie Mesko łączą siły.

Skuteczna amunicja i nowoczesne uzbrojenie. Polską armię czeka gruntowana modernizacja. A to szansa dla zbrojeniówki na milionowe kontrakty. Także tu w Mesko, które oferuje wojsku innowacyjne na światową skalę projekty. Współpracę ze skarżyskim zakładem chcą zacieśnić naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej. I proponują własne rozwiązania. Centrum Nowoczesnych Technologii Obronnych ma zbudować most między nauką a przemysłem – mówi prof. Zbigniew Koruba, rektor PŚK.

Na projekt przychylnie patrzy Urząd Marszałkowski, w którym władze uczelni starają się o finansowe wsparcie. Na razie Politechnika Świętokrzyska uruchomi laboratoria, gdzie naukowcy i pracownicy Mesko będą mogli prowadzić badania i szukać innowacyjnych rozwiązań dla polskiej armii.

Nowoczesna technologia wspiera żołnierzy na polu walki. Ale bez współpracy z naukowcami o innowacjach w zbrojeniówce nie ma mowy – mówi prezes Mesko Tomasz Stawiński.

Ale przy wdrażaniu nowych rozwiązań niezbędni są wykwalifikowani pracownicy. A zbrojeniówka od lat narzeka na kadrowe braki.

Znalezienie fachowców jest naprawdę trudne – bo walczą o nich największe firmy. W cenie są młodzi ludzie, którzy mają doświadczenie w elektronice, informatyce, a najlepiej także w zarządzaniu – Gabriel Nowina Konopka, wiceprezes Mesko.

Dlatego kielecka uczelnia chce kształcić przyszłe kadry dla skarżyskiego zakładu. Na początek w ofercie Politechniki pojawią się nowe kierunki, związane z nowoczesnymi wojskowymi technologiami. Być może już w przyszłym roku.

W skarżyskich zakładach podpisano dwie umowy. Pierwsza dotyczy wieloletniej współpracy naukowej i badawczo-rozwojowej, druga dotyczy współpracy Mesko S.A. z Politechniką Świętokrzyską przy projekcie realizowanym przez pracowników Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Katedry Technik Komputerowych i Uzbrojenia, pt. „Innowacyjny układ wykonawczy sterowania kierunkiem wektora ciągu silnika rakietowego” finansowanym z NCBiR w ramach programu badań naukowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa pn. „Przyszłościowe technologie dla obronności – Konkurs Młodych Naukowców”.