Finał IV edycji Konkursu

Finał IV edycji Konkursu

Czwarta edycja konkursu „Zbuduj edukacyjnego łazika z recyklingu” zakończona. O główną nagrodę, czyli 10 tysięcy złotych walczyły cztery studenckie zespoły. Pierwsze miejsce zajęli konstruktorzy Matremixa – Mateusz Borcuch i Przemysław Nowakowski.

Marsjańskie wyzwania

Pierwszy etap formalnej oceny studenckich łazików marsjańskich odbył się 10 października na Politechnice Świętokrzyskiej. Komisja oceniała m.in. sposób wykonania i zgodność prac z regulaminem. Punkty przyznawane były za użycie materiałów z recyklingu elektrycznych śmieci, wartość edukacyjną pojazdu oraz estetykę i płynność poruszania się. Dziś studenckie łaziki musiały sprawdzić się także m.in. w slalomie i przejeździe przez przeszkody. Jury przyznała trzy nagrody oraz jedno wyróżnienie.

Pierwsza nagroda, czyli 10 tysięcy złotych, trafiła do Mateusza Borcucha i Przemysława Nowakowskiego, którzy skonstruowali Matermixa. Zwycięski łazik nie tylko jeździ czy pokonuje przeszkody, ale też pobiera próbki, przedstawia się i odtwarza muzykę.

Druga nagroda, czyli bon na 4 tysiące złotych, trafiła do trzyosobowego zespołu, który tworzyli Julia Rędzia, Mateusz Cedzyński i Jakub Kowalik. Trzecie miejsce i 2 tysiące złotych przyznano Jakubowi Sito i Pawłowi Sroczyńskiemu. Wyróżnienie za udział w konkursie trafiło do Pawła Supy.

„Gratulujemy wszystkim zespołom. Decyzja nie była łatwa, bo każdy zgłoszony do konkursu łazik prezentował bardzo wysoki poziom. Co najważniejsze studenci wykazali się niezwykłą kreatywnością i inżynierskim zmysłem. Bardzo nas cieszy, że z roku na rok konkurs ewoluuje, a prezentowane sondy kosmiczne zyskują coraz to nowe funkcje. Po raz kolejny pokazaliśmy, że elektroodpady to śmieci tylko z nazwy – tak naprawdę kryją w sobie olbrzymi potencjał. Dowodem są właśnie stworzone przez studentów edukacyjne łaziki z recyklingu.” – mówi Maciej Niziński, przedstawiciel Fundacji Odzyskaj Środowisko w Komisji Konkursowej.

Kosmiczna #smart edukacja

Finałowi konkursu na budowę łazika marsjańskiego z recyklingu elektrycznych śmieci towarzyszyła część wykładowa, podczas której głos zabrali eksperci  zajmujący się edukacją ekologiczną, branżą kosmiczną oraz wykładowcy Politechniki Świętokrzyskiej. Zorganizowano także warsztaty edukacyjne. Uczestnicy mogli wziąć udział m.in. w EKOsztafecie i wykonać świece z pszczelej węzy.

Konkurs „Zbuduj edukacyjnego łazika z recyklingu” organizowany jest przez Fundację Odzyskaj Środowisko, w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Partnerami studenckich zmagań są: RLG Relectra Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, Politechnika Świętokrzyska oraz MB Recycling.