Po zwycięstwo do USA
Drużyna łazika marsjańskiego z Politechniki Świętokrzyskiej poleci do USA, gdzie na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS będzie walczyć o zwycięstwo w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2018.
Tydzień temu dowiedzieli się, że ich zespól zakwalifikował się do ścisłego finału URC 2018. Dziś Renata Janik, doradca Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wręczyła rektorowi decyzję o przyznaniu środków na przygotowanie, rozbudowę i promocję łazika marsjańskiego w wysokości 300 tys. zł. Finansowe wsparcie ministerstwa umożliwi jeszcze bardziej unowocześnić konstrukcję pojazdu i pozwoli pokryć koszty podróży i udziału studentów i pracowników PŚk w zawodach.
Studenckie łaziki będą miały do wykonania szereg zadań. Będą musiały między innymi pobrać próbki gruntu do analiz, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu i pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.
Do rywalizacji ma przystąpić 36 zespołów z dziesięciu krajów. Z Polski na zawody zakwalifikowało się sześć drużyn.
University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów.
Do udziału w zawodach zgłosiła się rekordowa liczba zespołów – aż 95. Spośród nich wyłoniono 36 drużyn z 10 krajów, które wezmą udział w zawodach.
Najwięcej – 11 – będzie reprezentowało Stany Zjednoczone; po sześć Kanadę i Polskę. Z Polski zakwalifikowały się zespoły: Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej; KNR Team z Politechniki Warszawskiej; Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej; PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej; Raptors z Politechniki Łódzkiej; University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego.
Oprócz tego w zawodach weźmie udział pięć zespołów z Indii, trzy z Bangladeszu i po jednym z Egiptu, Meksyku, Australii, Turcji oraz Wielkiej Brytanii.