Na podbój przestworzy
Wojskowe Zakłady Lotnicze w Bydgoszczy dołączą do strategicznych partnerów Politechniki Świętokrzyskiej. Uczelnia będzie prowadziła badania silników, które pozwolą jej na przygotowanie projektów i pozyskanie dofinansowania. Nie wykluczone, że PŚk uruchomi nową specjalność, na której będą kształcić się przyszłe kadry dla WZL. Na razie z owoców współpracy skorzystają studenci, którzy będą mogli w bydgoskich zakładach odbywać praktyki. Współpraca przemysłu ze środowiskiem naukowym to najlepszy wymiar synergii – mówili podczas konferencji przedstawiciele firmy. WZL chce wykorzystać sprzęt i doświadczenie naukowców Politechniki Świętokrzyskiej. Głównie w obszarze badań i laserowego usuwania powłok z samolotów. Władze firmy są pod wrażeniem potencjału CENWIS , który odwiedzili w ubiegłym tygodniu.
WZL jest jednym z największych zakładów lotniczych w Polsce i należy do koncernu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zakład posiada 75-letnie doświadczenie w obsłudze, serwisie i modernizacji samolotów wojskowych, w tym myśliwskich oraz transportowych o znacznym zaawansowaniu technologicznym. Warszawska część Zakładu specjalizuje się w obsłudze silników odrzutowych, turbinowych i rozruchowych, a także turbinach napędowych małej mocy.
Połączone Spółki, pod wspólnym szyldem WZL Nr 2 S.A. oferują dziś kompleksowe usługi serwisowe i modernizacyjne obejmujące płatowce i silniki, w ramach formuły one-stop shop. Poza lotnictwem wojskowym, nieustannie rozwijana jest działalność w zakresie lotnictwa cywilnego. W ofercie Spółki znajdują się również systemy bezzałogowych statków powietrznych m.in. SBSP kategorii Taktyczny Krótkiego Zasięgu czy system LMS DragonFly.