Nanotechnologie – Nauka w wymiarze pojedynczych atomów

Nanotechnologie – Nauka w wymiarze pojedynczych atomów

Nanotechnologia – coraz częściej słyszymy ten termin i zastanawiamy się, co tak naprawdę oznacza? Technologia XXI wieku, która przynosi coraz śmielsze rozwiązania, ma szanse zmienić oblicze wielu branż. Świat w skali nano często porównywany jest do rzeczywistości milion razy mniejszej niż główka szpilki. Trudno go sobie wyobrazić sobie a co dopiero nim operować! To zupełnie inny świat niż ten, który nas otacza i do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Wszystko na Ziemi składa się z atomów – żywność, którą jemy, ubrania, które nosimy, budynki i domy, w których żyjemy. Ale coś tak małego jak atom nie można zobaczyć gołym okiem. Nawet przy użyciu zwykłych mikroskopów. Te potrzebne do zobaczenia rzeczy w nanoskali zostały wynalezione stosunkowo niedawno.

Gdy materiały „przekraczają” granicę nanometrów, wielkość zaczyna określać ich właściwości. Oznacza to, że w wielu przypadkach materiały mniejsze niż mikrometr mają inne właściwości i zachowują się inaczej. Trudno sobie to wyobrazić, ale dzięki nanotechnologii materiał cieńszy niż kartka papieru może być wyjątkowo odporny.

Nanotechnologia jest wykorzystywana w wielu dziedzinach życia, ale największy sukces, ma szansę odnieść w medycynie. W niedalekiej przyszłości rysuje się wizja świata, w którym raka leczy się za pomocą nanocząstek. Te w przeciwieństwie do chemioterapii atakują tylko komórki nowotworowe nie uszkadzając tych zdrowych. Nanotechnologia nieoceniona okazuje się też w procesie produkcji implantów.

Nanonauka to także początek nowej epoki w przemyśle. Wykorzystywana jest na dużą skalę w badaniach nad technologią materiałów. Dzięki jej zastosowaniu powstają struktury o określonych właściwościach. Współczesny przemysł stawia materiałom wysokie wymagania a te stosowane dotychczas nie spełniają oczekiwań rynku. Stąd próby kształtowania ich właściwości i tworzenia bardziej niezawodnych i trwałych nanopowłok.