Nominacja Profesorska

Nominacja Profesorska

prof. dr hab. inż. Norbert Radek uzyskał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna 3 lutego 2025 roku. Uroczyste wręczenie aktu nominacji profesorskiej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę miało miejsce w Pałacu Prezydenckim w dniu 24 czerwca 2025 r.

Ukończył Szkołę Podstawową w Leszczynach (1990 r.) oraz Technikum Mechaniczne w Kielcach (1995 r.).

Jest absolwentem Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej (2000 r.). W 2006 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych na tym samym Wydziale w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn, specjalność inżynieria powierzchni. Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych uzyskał na Uniwersytecie Żylińskim w Żylinie (w 2013 roku) w dyscyplinie technologia maszyn i inżynieria materiałowa, specjalność technologie spawalnicze. Obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora w Katedrze Eksploatacji, Technologii Laserowych i Nanotechnologii na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej. Od 01.10.2021 r. pełni funkcję Dyrektora Centrum Laserowych Technologii Metali im. Henryka Frąckiewicza Politechniki Świętokrzyskiej i Polskiej Akademii Nauk.

Jego zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień związanych z inżynierią powierzchni, a w szczególności z powłokami zarówno metalicznymi, węglikowymi i węglikowo-ceramicznymi (powłoki nanoszone technologią elektroerozyjną i laserową), jak i niemetalicznymi (systemy powłokowe „antygrafiti” dla taboru kolejowego) oraz powłokami do zastosowań specjalnych (technika wojskowa). Jego dorobek publikacyjny obejmuje 2 monografie autorski, 1 monografię współautorską, współautorstwo 12 monografii pod redakcją naukową oraz ponad 300 autorskich i współautorskich artykułów oraz jest współautorem 5 patentów. Pełnił funkcję kierownika, wykonawcy i głównego wykonawcy w projektach badawczych KBN, MNiSW, NCN i MEiN oraz wykonawcy projektów badawczych NCBiR. Brał udział w 3 projektach międzynarodowych jako kierownik i wykonawca. Promotor w 2 zakończonych i 2 otwartych przewodach doktorskich (1 doktorat wdrożeniowy). Recenzent prac doktorskich oraz członek komisji w przewodach doktorskich i habilitacyjnych. Był stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w latach 2004-2005 oraz laureatem tytułu „Złoty inżynier” w kategorii „Junior” (2005 r.) organizowanym przez redakcję czasopisma „Przegląd Techniczny”. Od 2007 r. członek Rady Naukowej Ukraińsko-Polskiego Instytutu Tribologii i Tribologicznego Materiałoznawstwa. Ponadto był członkiem Zespołu Systemów Eksploatacji – Sekcji Podstaw Eksploatacji Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2007-2010. Od 2001 r. członek Polsko Naukowo Technicznego Towarzystwa Eksploatacyjnego (PNTTE). Jest członkiem Rady Naukowej Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej im. profesora Józefa Kosackiego we Wrocławiu (kadencja 2022-2025) oraz członkiem Rady Naukowej Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk (kadencja 2023-2026). Pełni również funkcję członka Rady Zarządzającej Ośrodka Certyfikacji Sprzętu Inżynieryjnego (OCSI) Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej im. profesora Józefa Kosackiego.

Decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dn. 7 czerwca 2022 r. został mianowany na stopień podporucznika w korpusie osobowym wojsk lądowych, grupa osobowa pancerno-zmechanizowana.