Od pomysłu do przemysłu

Od pomysłu do przemysłu

Wspólnie na rzecz obronności i bezpieczeństwa. Trzy techniczne uczelnie projektują, konstruują i budują sprzęt niezbędny do uniezależnienia się od zagranicznych dostawców.
Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce odbyła się II Konferencja Naukowa „Nauka dla Obronności i Bezpieczeństwa MSPO 2024″ organizowana przez Politechnikę Świętokrzyską.
Łącząc potencjały trzech uczelni (Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Lubelska i Politechnika Rzeszowska) jest szansa wypracować rozwiązania, które będą służyły
polskiemu wojsku. Są już konkretne produkty, nad którymi pracują naukowcy np. napędy do wozów bojowych.
Dla uczelni jest to niezwykle istotne, żeby współpraca z przemysłem obronnym, z tymi podmiotami, które produkują dla naszych sił zbrojnych, dobrze się układała. Mamy tutaj przedstawicieli PGZ, wojska, ministerstwa szkolnictwa. Dla nas jest to niezwykle istotne, żeby ten cały system działał w kierunku takim, żebyśmy poprawiali tą współpracę i ją zwiększali – mówił dr hab. inż. Wojciech Depczyński, pełnomocnik rektora Politechniki Świętokrzyskiej do spraw CENTO.
Rozwój polskich sił zbrojnych w dużej mierze zależy od harmonijnej współpracy pomiędzy wojskiem, przemysłem a nauką, w tym uczelniami.
Naszym celem jest wypracowanie własnych rozwiązań i własnych technologii zbrojeniowych, tak aby polski przemysł mógł wdrożyć produkcję dla polskiej armii. Tylko wtedy jesteśmy bezpieczni, gdy będziemy niezależni od zagranicznych dostawców – powiedział prof. Jarosław Sęp prorektor ds. rozwoju i współpracy Politechniki Rzeszowskiej.
Politechnika Świętokrzyska od dawna współpracuje z partnerami odpowiedzialnymi za produkcję nowoczesnych systemów bojowych i technologii. Jednym z nich jest IBM, które  od 2 lat działa z PŚk. Podczas MSPO podpisano kolejną umowę z amerykańskim gigantem. Dzięki temu na Wydziale Zarządzania i Modelowania Komputerowego powstanie Uniwersyteckie Centrum Kompetencyjne Przemysłu 4.0.