Od pomysłu do przemysłu

Od pomysłu do przemysłu

Takiego sprzętu nie mają nawet najlepsze laboratoria na świecie. Otwarte właśnie Centrum Badawczo-Rozwojowe w Kraśniku to dzieło naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej. Zaprojektowali i stworzyli od podstaw osiem unikatowych stanowisk badawczych. Prace trwały cztery lata i pochłonęły 30 milionów złotych.

Tam gdzie jest ruch i obciążenia, tam muszą być łożyska. Każde trzeba odpowiednio zaprojektować. A to wymaga specjalistycznego sprzętu.

Te urządzenia są niedostępne w normalnym handlu, tego nie da się kupić, to trzeba sobie wybudować. Zresztą generalnie w przemyśle łożysk tocznych jest tak, że całość urządzeń badawczych budują dla siebie firmy łożyskowe – wyjaśnia Ryszard Domagalski z Politechniki Świętokrzyskiej.

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku stworzyła pierwsze łożyska w Polsce. Od początku działalności zakładu wyprodukowano ich ponad miliard. Najwięcej trafia do przemysłu motoryzacyjnego. Głównie na zagraniczny rynek .

Produkujemy sześć dni w tygodniu, na trzy zmiany i mamy nadzieję, że to tempo utrzymamy – mówi Grzegorz Jasiński, prezes Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku.

Dziś łożyska są dużo trwalsze niż kiedyś. Między innymi dzięki nowoczesnym urządzeniom badawczym. Osiem takich stanowisk w Kraśniku to dzieło naukowców Politechniki Świętokrzyskiej. Aparaturę zaprojektowali i zbudowali od podstaw.

One są na miarę XXI wieku, to są stanowiska innowacyjne… Śmiem twierdzić, że firmy światowe, które produkują łożyska nie maja takich stanowisk – uważa profesor Stanisław Adamczak z Politechniki Świętokrzyskiej.

W centrum badawczym łożyska są testowane i udoskonalane. Pod potrzeby każdego klienta.

Kilka rozwiązań w naszym urządzeniu jest przedmiotem zgłoszeń patentowych. To miedzy innymi tak zwany zespół odciążenia, zespół pomiarowy – demonstruje Mateusz Wrzochal z Politechniki Świętokrzyskiej.

Momentomierz to kolejne z unikatowych urządzeń, którego próżno szukać w innych laboratoriach w Polsce.

Ta maszyna jest wyjątkowa z dwóch powodów. Po pierwsze jest na niej badany moment oporowy łożysk, coś, o czym klienci nie byli dotąd informowani. Po drugie ma ona możliwość badania łożysk stożkowych – wyjaśnia Mateusz Wrzochal.

Centrum Badawczo Rozwojowe to zwieńczenie prawie 50-letniej współpracy naukowców Politechniki z FŁT w Kraśniku. I doskonały przykład, że nauka i biznes muszą iść w parze.

Przemysł bez nauki jest ślepy, natomiast nauka bez przemysłu jest martwa – ocenia Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.