Nominacja profesorska

Nominacja profesorska

Prorektor Paweł Kossakowski z Politechniki Świętokrzyskiej odebrał z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy nominację profesorską podczas  uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Jest rodowitym kielczaninem, ukończył Szkołę Podstawową nr 24 oraz Technikum Budowlane w Kielcach. Kolejny etap edukacji kontynuował na uczelni macierzystej, Politechnice Świętokrzyskiej, gdzie roku 1997 na Wydziale Budownictwa Lądowego uzyskał tytuł magistra inżyniera budownictwa. W tym samym roku rozpoczął tam pracę naukową, której pierwszym owocem była dysertacja pt. Analiza odporności na pękanie sosnowych elementów belkowych w złożonym stanie obciążenia, na podstawie której w 2004 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie budownictwo w specjalności mechanika pękania. Rozprawa uzyskała wyróżnienie Rady Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska PŚk oraz Nagrodę za Pracę Doktorską w roku 2005 w konkursie Ministra Transportu i Budownictwa. W 2015 roku uzyskał na Wydziale Budownictwa i Architektury PŚk stopień doktora habilitowanego nauk technicznych przedstawiając osiągnięcie naukowe pt. Wyznaczenie i analiza parametrów materiałowych modelu Gursona-Tvergaarda-Needlemana dla stali S235JR oraz ich zastosowanie w modelowaniu niszczenia stali S235JR w skali mikro- i makrostrukturalnej. Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport uzyskał w lutym 2024 roku. Uroczyste wręczenie aktu nominacji profesorskiej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę miało miejsce w Pałacu Prezydenckim w dniu 10 grudnia 2024 r.

Główna tematyka działalności naukowej profesora Pawła Kossakowskiego dotyczy zagadnień mechaniki materiałów konstrukcyjnych stosowanych w budownictwie takich jak drewno i stal, wzmacniania konstrukcji drewnianych za pomocą kompozytów oraz nowoczesnych technologii komputerowego wspomagania projektowania inżynierskiego.
Jest autorem i współautorem ponad 180 prac naukowych obejmujących artykuły publikowane w wielu renomowanych zagranicznych i krajowych czasopismach naukowych i naukowo-technicznych, referaty konferencyjne, jak również rozdziały w monografiach. Autor pierwszej w kraju i jednej z pierwszych na świecie książek kompleksowo przedstawiających zastosowanie programowania wizualnego w projektowaniu budowlanym, zatytułowanej Zastosowanie programowania wizualnego w projektowaniu konstrukcji budowlanych. Profesor Paweł Kossakowski jest także autorem i współautorem kilku skryptów dydaktycznych. Jest członkiem krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych i technicznych, rad naukowych czasopism oraz organizacji branżowych.
Po skończeniu studiów zatrudniony na Politechnice Świętokrzyskiej. W 2018 roku objął stanowisko profesora nadzwyczajnego, obecnie piastuje stanowisko profesora. Od samego początku zatrudnienia profesor Paweł Kossakowski brał czynny udział w pracach wielu komisji i organów zarówno macierzystego wydziału jak i uczelni, pełniąc różne funkcje. Obecnie  najważniejszym  stanowiskiem,  które  sprawuje w Politechnice jest funkcja Prorektora ds. Rozwoju oraz Kierownika Katedry Teorii Konstrukcji i BIM na Wydziale Budownictwa i Architektury. Od roku 2024 członek Senatu PŚk, pełniący obecnie funkcję Zastępcy Przewodniczącego Senatu.
Istotnym  elementem  działalności  zawodowej  profesora Pawła Kossakowskiego jest  jego praktyka  inżynierska. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania i nadzorowania robotami budowlanymi  bez  ograniczeń  w  specjalności  konstrukcyjno-budowlanej. Jest rzeczoznawcą budowlanym, w specjalności konstrukcyjno-budowlanej obejmującej projektowanie w zakresie budownictwa ogólnego i przemysłowego. W trakcie ponad dwudziestopięcioletniej działalności związanej głównie z projektowaniem konstrukcyjno-budowlanym profesor Paweł Kossakowski opracował oraz zweryfikował szereg projektów w tym zakresie, jak również sporządził wiele opinii i ekspertyz o stanie technicznym różnego rodzaju obiektów budowlanych. Oprócz  projektów  typowo  inżynierskich,  wykonał wiele  opracowań  o charakterze  naukowo-badawczym i rozwojowym, takich  jak m.in.  zaawansowane  analizy wytrzymałościowe,  badania  techniczne  elementów,  konstrukcji  i  obiektów  budowlanych,  w tym obiektów mostowych, projekty i badania urządzeń przeciwhałasowych czy rozwiązania  skomplikowanych warunków posadowienia. Łączna ilość opracowań technicznych, których jest autorem bądź brał udział w ich opracowaniu, wynosi ponad 600.