Razem dla wojska i przemysłu obronnego

Razem dla wojska i przemysłu obronnego

Nauka i przemysł łączą siły. Trzy polskie uczelnie rozpoczęły współpracę na rzecz nowoczesnych technologii dla polskiej armii. Powstała Politechniczna Sieć Obronności i Bezpieczeństwa będzie realizować badania naukowe dla obronności i bezpieczeństwa Polski. Dziś w Targach Kielce spotkali się przedstawiciele nauki, sektora obronnego i sił zbrojnych podczas konferencji pn. Nauka dla Obronności i Bezpieczeństwa MSPO 2023.

Posiadamy odpowiednie zaplecze laboratoryjne, świetnych specjalistów inżynierów z zakresu wysokich technologii. Łącząc siły, zwiększamy możliwości i potencjał wdrożeniowy w kontekście nowych rozwiązań dla wojska. Naszym celem jest włączenie się w szeroko rozumianą modernizację polskiej armii – mówi rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba.

Zdaniem rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotra Koszelnika sektor obronny, chcąc się rozwijać, potrzebuje innowacyjnych pomysłów, nowoczesnych technik i wdrożeń oraz wykwalifikowanych specjalistów. Taki rozwój w dużej mierze zależy od harmonijnej współpracy pomiędzy wojskiem, przemysłem a nauką, w tym uczelniami.

Łącząc potencjały trzech uczelni jest szansa wypracować rozwiązania, które będą służyły polskiemu wojsku. Są już konkretne produkty, nad którymi pracują naukowcy. Chodzi o silniki do wozów bojowych.

Celem konferencji była wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa i obronności, a także modernizacji polskiej armii oraz przemysłu zbrojeniowego.

Partnerem wydarzenia był gigant informatyczny IBM Polska. W dyskusji na temat możliwości współpracy nauki i przemysłu uczestniczyli rektorzy Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba, Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik, prof. Mirosław Wendeker z Politechniki Lubelskiej oraz Piotr Beńke, Dyrektor ds. Technologii IBM Polska, Ukraina i Kraje Bałtyckie.