Dzień Otwarty w kosmicznym klimacie

Dzień Otwarty w kosmicznym klimacie

Tysiące uczniów odwiedziło Politechnikę Świętokrzyska, aby poznać ofertę edukacyjną i zobaczyć zmagania najlepszych konstruktorów łazików marsjańskich z całego świata.

W tym roku Uczelnia i Europejska Fundacja Kosmiczna przygotowały wspólny program pierwszego dnia zawodów, aby przyciągnąć młodzież i zaprosić na European Rover Challenge 2023.

Kielce kosmiczną stolicą Europy

Najlepsze łaziki z całego świata, rakiety, obserwacje Słońca, spotkanie z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim, goście z NASA i światowych agencji kosmicznych a nawet degustacja kosmicznych potraw. To tylko kilka z nieliczonych atrakcji jakie czekają na widzów międzynarodowego wydarzenia European Rover Challenge. Przez trzy dni Kielce staną się prawdziwą kosmiczną stolicą Europy.

Już w najbliższy weekend (15–17 września) pasjonaci robotyki i eksploracji kosmosu z całego świata z zapartym tchem śledzić będą zawody European Rover Challenge. Na specjalnie zaprojektowanym torze marsjańskim zmierzy się 25 drużyn z 12 krajów. Zawody łazików odbędą się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, ale prelekcje oraz pokazy im towarzyszące będzie można obejrzeć również online. Wstęp na wydarzenie i towarzyszącą mu Strefę Inspiracji jest bezpłatny, a program ERC 2023 pełen będzie atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Na co warto zarezerwować sobie czas odwiedzając zawody ERC?

Na kosmiczne spotkania

Każdy z kolejnych dni ERC 2023 będzie poświęcony innemu zagadnieniu. W piątek uczestnicy przeniosą się na Marsa – aby spotkać dr. Robert Zubrina, światowej sławy eksperta ds. Marsa i założyciela The Mars Society. Będzie także wyjątkowa okazja porozmawiać z szefem polskiego inkubatora biznesowego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC Poland), aby dowiedzieć się jakie możliwości finansowe czekają na startupy i osoby z pomysłami na wykorzystanie technologii kosmicznych.

W sobotę, podczas „Artemis Day”, specjaliści w zakresie kosmicznych technologii skupią się na powrocie człowieka na Księżyc, pozyskaniu jego zasobów oraz wykorzystaniu go jako platformy startowej dla dalekich misji kosmicznych. Z kolei w niedzielę ERC powróci na Ziemię, a zaproszeni goście będą rozmawiać o wykorzystaniu danych satelitarnych, o tym jak chronić naszą planetę dzięki technologiom kosmicznym oraz o ich roli w codziennym życiu każdego z nas.

Na Ekspertów z całego Świata

Unikalną wartością ERC jest obecność wybitnych ekspertów w zakresie technologii kosmicznych, których można będzie spotkać na żywo w czasie wydarzenia. Wśród prelegentów tegorocznej edycji zobaczymy m.in.: Sławosza Uznańskiego, polskiego astronautę projektowego ESA, Lesa Johnsona, fizyka, nagradzanego autora książek science-fiction i inżyniera NASA, Sheli Brunswick, dyrektorkę operacyjną Space Foundation, Alessandro Golkara, specjalistę od Nanosatelitów i Konstelacji Satelitarnych oraz profesora na Uniwersytecie Technicznym w Monachium, Jamesa Skinnera, geologa NASA, tworzącego mapy innych planet, Raphaela Roettgena, E2MC Ventures, funduszu venture capital wspierającego firmy z sektora kosmicznego. Wśród gości ERC spotkamy także dr Annę Burzykowską zarządzająca w ESA infrastrukturą Programu Obserwacji Ziemi Copernicus oraz popularyzatorów nauki: dr. Tomasza Rożka i Piotra Koska ze znakomitego kanału Astrofaza.   Pełną listę tegorocznych ekspertów można znaleźć na stronie roverchallenge.eu.

I na technologiczne nowinki oraz inspirujące prelekcje

Odwiedzający strefę inspiracji będą mogli doświadczyć nowinek kosmicznych i robotycznych z całego świata: spróbować kosmicznego jedzenia, sterować robotem i pilotować drona, zobaczyć roboty z klocków LEGO, zaprojektować satelitę wielkości puszki po napoju, przeprowadzić obserwacje Słońca i nocnego nieba, a także dowiedzieć się, gdzie w Układzie Słonecznym może istnieć życie i skorzystać z kina plenerowego. Na najmłodszych widzów czekają liczne konkursy i warsztaty, a miłośnicy fotografii będą mogli podziwiać wystawę sztuki inspirowanej filmami i literaturą science-fiction. Startupy, zespoły i osoby chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą będą mogą zapytać o możliwości wsparcia w inkubatorze w ESA BIC Polska.

O wydarzeniu ERC 2023

European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. decydenci i astronauci NASA i szefowie działów robotyki ESA, przedstawiciele Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, a także międzynarodowe organizacje i firmy kosmiczne.

Współorganizatorami ERC 2023 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Miasto Kielce ponownie pełni rolę Miasta Gospodarza wydarzenia, a w gronie partnerów znajdziemy: Mars Society Polska, ESA BIC Poland / Agencję Rozwoju Przemysłu. Politechnikę Poznańską, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Pyramid Games, Pokojowy Patrol, a także amerykańska korporacja Mathworks oraz RedWire.

Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie: www.roverchallenge.eu