Seminarium „Nowy Europejski Zielony Ład – Metrologia dla biznesu”
6 czerwca 2023 roku Politechnika Świętokrzyska zorganizowała seminarium i webinarium pn. „Nowy Europejski Zielony Ład – Metrologia dla biznesu”. Głównymi tematami prelekcji były możliwości finansowania innowacji, a także rola badań metrologicznych w realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.
Seminarium odbyło się w Kieleckim Parku Technologicznym. W Sali „Dolina Krzemowa” spotkali się przedsiębiorcy, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji naukowych, organizacji pozarządowych i instytucji otoczenia biznesu. Wydarzenie było transmitowane online.
Na spotkaniu pojawili się prof. dr hab. Jacek Semaniak, Prezes Głównego Urzędu Miar, prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, Rektor Politechniki Świętokrzyskiej, dr hab. inż. Włodzimierz Makieła, prof. Uczelni, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju oraz prezydent Kielc Bogdan Wenta.
Wśród prelegentów seminarium „Nowy Europejski Zielony Ład – Metrologia dla biznesu” znaleźli się przedstawiciele:
- Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach,
- Banku Gospodarstwa Krajowego (Region Świętokrzyski),
- Urzędu Marszałkowskiego,
- Politechniki Świętokrzyskiej,
- Digital Engineering Solutions.
Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny – wielka szansa dla regionu i kraju
Podczas uroczystego otwarcia seminarium i webinarium głos zabrał prezes GUM Jacek Semaniak, który podkreślił znaczenie powstającego Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar dla świata nauki i biznesu. Zaznaczył, że nowe laboratoria podejmą wyzwania metrologiczne wynikające z potrzeb przedsiębiorców. Dzięki temu to właśnie w Kielcach będą rodziły się nowoczesne rozwiązania dla takich dziedzin, jak obronność, gospodarka wodorowa czy energetyka jądrowa.
Profesorowi Semaniakowi wtórował Rektor Zbigniew Koruba, który stwierdził, że działalność Kampusu z pewnością zaowocuje powstaniem nowych firm. Co więcej, Politechnika Świętokrzyska poprzez ścisłą współpracę z GUM w ramach projektu „Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar” skutecznie wesprze studentów i absolwentów w znalezieniu zatrudnienia w laboratoriach metrologicznych.
Prezydent Bogdan Wenta wyraził nadzieję, że nowe centrum polskiej metrologii przyciągnie do Kielc przedsiębiorców z kraju i z zagranicy. Będzie to impuls dla rozwoju rodzimego biznesu, a także innych dziedzin życia, takich jak kultura czy sport.
Pomoc finansowa dla przedsiębiorców
Do słuchaczy seminarium zwróciła się również Justyna Lichosik, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego. Nawiązała ona do tematyki spotkania, która w dużej mierze dotyczyła rozmaitych form wsparcia finansowego dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki środkom pozyskanym np. z Funduszy Europejskich firma może wdrożyć nowe technologie, które zwiększą jej konkurencyjność, a także pozwolą zdobyć nowych klientów.
Katarzyna Kitlińska, doradca energetyczny z WFOŚiGW zaprezentowała projekt Doradztwa Energetycznego skierowany do przedsiębiorców zainteresowanych proekologicznymi rozwiązaniami w ich firmach.
Podobny temat podjął Janusz Krupa, dyrektor Regionu Świętokrzyskiego BGK, który omówił instrumenty wsparcia i promocji zrównoważonego rozwoju oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ponadto prelegent omówił założenia Idei 3W zainicjowanej przez BGK w 2021 roku. Opiera się ona na wykorzystaniu wody, węgla i wodoru w budowaniu zeroemisyjnej i konkurencyjnej gospodarki.
Z kolei Aneta Smulczyńska, kierownik Oddziału w Departamencie Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiła szczegóły programu regionalnego Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego na lata 2021–2027. W swoim wystąpieniu prelegentka uwzględniła priorytety Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w tym m.in. wsparcie działalności przedsiębiorstw w zakresie prac badawczo-rozwojowych.
Odnawialne źródła energii i bezpieczeństwo infrastruktury
W trakcie seminarium i webinarium z metrologią w roli głównej nie mogło zabraknąć prezentacji innowacyjnych technologii, które nie tylko otwierają drogę do uzyskania dotacji czy pożyczki, lecz także poprawiają efektywność energetyczną oraz bezpieczeństwo.
Reprezentujący Politechnikę Świętokrzyską mgr inż. Artur Pawelec zaproponował sposób wizualizowania i interpretacji danych na temat zużycia energii w firmie produkcyjnej korzystającej z fotowoltaiki. Ekspert wyjaśnił, jak za pomocą wspomnianych danych przedsiębiorca może racjonalnie zaplanować wielkość i moc systemu fotowoltaicznego, który zamierza zamontować. W konsekwencji autokonsumpcja energii w zakładzie przemysłowym będzie proporcjonalna do kwoty zainwestowanej w montaż i instalację paneli fotowoltaicznych.
Jako ostatni głos zabrał Grzegorz Bednarski, prezes Digital Engineering Solutions. Pokazał on możliwości platformy DES Vision System, która służy do badania stanu technicznego konstrukcji budowlanych, np. mostów. Platformę można zainstalować na smartfonie, który w ten sposób staje się precyzyjnym instrumentem diagnostycznym. Co istotne, obsługa DES Vision System jest intuicyjna i nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia.
Owocny networking
Ważną częścią spotkania były dyskusje w kuluarach. Podczas przerw kawowych uczestnicy wymieniali się doświadczeniami, a także rozmawiali o możliwości współpracy czy pozyskania dofinansowania. Przedsiębiorcy odwiedzali też stoisko Politechniki Świętokrzyskiej, gdzie mogli zapoznać się z folderami prezentującymi Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny. Uczelnia przygotowała również ulotki informacyjne pokazujące zastosowania metrologii w różnych gałęziach gospodarki.
Seminarium i webinarium „Nowy Europejski Zielony Ład – Metrologia dla biznesu” zrealizowano w ramach projektu „Metrologia – szansa i wyzwanie przyszłości”, finansowanego z programu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”.