Super robot na budowie

Super robot na budowie

Branża budowlana od lat zmaga się z brakiem wykwalifikowanych pracowników i rosnącymi kosztami zatrudnienia. Problem mogłaby rozwiązać automatyzacja produkcji. Na rynku pojawiają się już mobilne maszyny, które wykonują, zadania do tej pory zarezerwowane tylko dla człowieka. W jaki sposób superroboty zmienią przyszłość budownictwa?

Naukowcy z Kielc wspólnie z warszawskim Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu i firmą STRABAG zaprojektowali maszynę do murowania ścian. To pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce. Na pomysł skonstruowania robota pracownicy uczelni wpadli po rozmowach z jedną ze świętokrzyskich firm To ona, określiła parametry konstrukcji i dostarczyła wynalazcom wiedzy budowlanej. Na badania i opracowanie projektu konsorcjum dostało 8 milionów złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Chociaż o automatyzacji procesu układania cegieł mówi się niemal od początku rewolucji przemysłowej, to dopiero teraz technologia pozwoliła na innowacyjne rozwiązania. Przełomem okazał się rozwój kilku niezależnych gałęzi, w tym m.in. robotyki i informatyki.

Ta maszyna jest w stanie stawiać ściany w błyskawicznym tempie. Dzięki specjalnemu ramieniu robot podczas pracy praktycznie nie musi się poruszać. Nie przeszkadza mu ani ciemność, ani zła pogoda. Zautomatyzowanie procesu murowania to mniejsze wydatki, większa precyzja i szybsza realizacja zadania.

Podobnego robota zbudowali na razie Amerykanie. Jest wykorzystywany do stawiania ścian zewnętrznych w wielkopowierzchniowych budowlach. W przypadku polskiego wynalazku maszyna będzie mogła pracować wewnątrz budynku. Nowe rozwiązanie już niebawem trafi na rynek.

Roboty przemysłowe budzą nie tylko podziw. Pracownicy często widzą w nich zagrożenie dla swoich miejsc pracy. Czy na placach budowy zrobi się pusto bo roboty zastąpią ludzi? Budownictwo zdecydowanie potrzebuje technologii, ale też człowieka mówią naukowcy i podkreślają, że na to przyjdzie nam jeszcze poczekać.