Działamy razem dla Ziemi

Działamy razem dla Ziemi

Pierwsza pasieka z recyklingu stanęła na dachu Politechniki Świętokrzyskiej. Studenci, pracownicy, ale i mieszkańcy Kielc będą mogli od dziś podziwiać 5 charakterystycznych uli posadowionych na dachu uczelni. Wydarzeniu towarzyszyła zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także wykłady poświęcone m.in. inteligencji pszczół. Dodatkowo poznaliśmy studentów budujących łaziki z recyklingu. Najmłodsi uczestnicy wzięli udział niezwykłych warsztatach z trash artu.


Pszczoły w Bibliotece

„Nasi studenci mogą brać przykład z pracowitości pszczół. To niezwykle inteligentne stworzenia” – żartował podczas otwarcia pasieki Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. „Warto podkreślić, że jest to pierwsza taka pasieka w Polsce, gdyż ule zostały wykonane w części z materiałów z recyklingu” – dodaje. Pomysłodawcą oraz wykonawcą uli jest grafik i pszczelarz w jednej osobie – Tomasz Waśkiewicz, który zaprojektował domy dla pszczół w taki sposób, by czuły się w nich komfortowo, przykładając jednak szczególną wagę do designu. Obudowa ula wykonana została z heksagonów, które pochodzą z bębnów od pralek. „Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może mieć wiele zastosowań, nawet tak niezwykłych jak obudowa uli, dlatego warto zawsze pamiętać o prawidłowym postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, który powinien trafiać do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Wówczas dajemy mu szansę na drugie życie” – tłumaczy Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.


Łaziki (jeszcze nie) na Marsie

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja zespołów budujących łaziki z recyklingu. Ponownie w roli głównej zadebiutowały przetworzone wcześniej w profesjonalnych zakładach firmy MB Recykling elektryczne śmieci. Studenci Politechniki przedstawili koncepcje swoich pojazdów. „Marsjańskim prezentacjom” towarzyszyły prelekcje dotyczące m.in. wykorzystania inteligencji pszczół w nauce, nowoczesnych technologii w recyklingu oraz specyfiki działań organizacji odzysku. „Wiele osób postrzega recykling wciąż mocno stereotypowo. A jest to jedna z najszybciej rozwijającej się dzisiaj branż na rynku. Warto wskazywać potencjał jaki niesie ze sobą selektywna zbiórka odpadów, szczególnie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego” – mówi jedna z prelegentek: Monika Wyciechowska z organizacji odzysku CCR.


Elektropszczoły, łapacze snów, czerwone pojemniki

Dla najmłodszych organizatorzy przewidzieli warsztaty z trash artu. Z przetworzonych wcześniej w profesjonalnych zakładach przetwarzania elementów pochodzących z elektrycznych śmieci, uczestnicy mogli zaprojektować własną elektropszczołę oraz łapacz snów! Wykonane własnoręcznie prace zabrali do domu jako doskonały przykład upcyklingu.

Obok namiotów stanęły czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm. Na duży sprzęt AGD czekał specjalny samochód z charakterystycznymi pszczołami. W zamian za elektryczne śmieci, organizatorzy wręczali cebule kwiatowe.

Dzień Ziemi na Politechnice Świętokrzyskiej organizowany jest w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Organizatorami wydarzenia są: Politechnika Świętokrzyska, CCR Polska, Fundacja Odzyskaj Środowisko, MB Recycling .