Absolwent na rynku pracy 2020

Absolwent na rynku pracy 2020

Tysiące młodych ludzi zadaje sobie te same pytania: czy studia mają sens? Jaki kierunek studiów wybrać?

Tytuł inżyniera to przede wszystkim wyższa płaca i lepsze możliwości rozwoju zawodowego, co potwierdzają wszystkie dane z rynku pracy. Świat stale się digitalizuje, dlatego profesjonaliści są na wagę złota. Dzisiaj absolwenci studiów inżynierskich nie muszą szukać pracy, to pracodawcy szukają ich. Przykłady można mnożyć. Poznajcie najnowsze dane dotyczą absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej z roku 2019.

Aktywność na rynku pracy? 90% badanych znalazło pracę w ciągu roku od ukończenia studiów. Warto zwrócić uwagę, że ankietowani wykazali dużą aktywność zawodową już w trakcie studiów – aż 35% pytanych osób już wtedy podejmowało zatrudnienie. Co prawda, nie zawsze była to praca związana z kierunkiem studiów, ale pozwalała na zdobycie pierwszego doświadczenia i późniejszy łatwiejszy start w znalezieniu pierwszej wymarzonej pracy.

Ile zarabiają? Osoby z dyplomem Politechniki Świętokrzyskiej – w raporcie – uplasowały się też na wysokim miejscu pod względem miesięcznych wynagrodzeń. Prawie 40% z nich może liczyć na zarobki w granicach 4,5 tysiąca, a ponad 60% absolwentów zatrudnionych jest na umowę o pracę.

Gdzie pracują? Tutaj wnioski także są optymistyczne, bo zdecydowana większość, ponad 60% podjęło zatrudnienie w Kielcach i regionie. Spora część absolwentów pracuje w województwie mazowieckim oraz małopolskim.

Czy studia na PŚK przygotowują do zawodu? Badanie pokazało, że ukończone studia w Politechnice Świętokrzyskiej sprzyjają znalezieniu pracy w zawodzie. Ponad 60% absolwentów pozytywnie oceniło przygotowanie na studiach do pracy zawodowej. Podobnie prezentuje się odsetek osób, które pracują w zawodzie zgodnym z profilem wykształcenia. Ponad 70% absolwentów pracuje w zawodzie.

Akademickie Centrum Kariery Politechniki Świętokrzyskiej, aby pomóc studentom w rozpoznaniu rynku pracy, co roku organizuje dwie edycje targów, w których udział biorą pracodawcy z wielu branż. Najbliższa edycja targów odbędzie się online w dniu 27 maja 2021 r. w godz. od 10:00 do 14:00.