Informatycy przyszłości
Politechnika zawarła umowę z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Końskich, w ramach której obejmie patronatem jedną z klas informatycznych.
Staramy się, aby od najbliższego roku akademickiego uruchomić nowy kierunek studiów na wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki – teleinformatyka – mówił Prof. Zbigniew Koruba, prorektor ds. badań naukowych i współpracy z przemysłem.
Uczelnia do współpracy zaprosiła już szkoły z Buska Zdroju, Ożarowa i Ostrowca Świętokrzyskiego. W grudniu zostaną podpisane kolejne umowy ze szkołami w Jędrzejowie.
Teleinformatyka to unikatowa specjalność w skali kraju i modelowy przykład współpracy pomiędzy uczelniami a biznesem – podkreśla dr Mirosław Płaza, opiekun specjalności.
Program kształcenia oparty jest na ścisłej współpracy z firmą Cisco – globalnym liderem technologii teleinformatycznych na świecie. Dzięki niej dla studentów i uczelni otwierają się zupełnie nowe możliwości. Młodzi ludzie zdobędą kompetencje poszukiwane na rynku pracy w branży IT. Mają też szansę uzyskania rozpoznawanych na całym świecie certyfikatów, potwierdzających umiejętności w studiowanych zakresach.
W Unii Europejskiej brakuje nawet 500 tys. specjalistów w branży IT, a w ciągu trzech najbliższych lat luka ta może się zwiększyć nawet do 800 tys. W Polsce według szacunków firmy od ręki przyjęłyby ok. 50 tys. informatyków i programistów.