Łazik z recyklingu
Studenci Politechniki Świętokrzyskiej staną przed wyzwaniem zbudowania pojazdu kosmicznego z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Druga edycja konkursu Zbuduj łazika z recyklingu, którego główną nagrodą jest 10 tysięcy złotych, potrwa do 29 lipca. Uroczysty finał wydarzenia odbędzie się we wrześniu na polu marsjańskim. Konkurs patronatem objęły Polska Agencja Kosmiczna oraz European Rover Challenge.
Niebieskie słońce na horyzoncie
Sondy marsjańskie wysyłano w Kosmos od lat 70., a ich główne zadanie pozostaje wciąż takie samo: zbieranie informacji o Czerwonej Planecie. Historia podboju Marsa rozpoczęła się w 1960 r. kiedy wystrzelono w kosmos sondę Mars 1M. W przeciągu kilku dekad, na czwartej planecie od Słońca wylądowało aż 39 urządzeń z różnych zakątków świata, ale tylko 16 z nich odniosło sukces. Jednym z ostatnich przełomów jest pierwszy w historii lot nad powierzchnią planety wykonany przez helikopter Ingenuity w kwietniu 2021 r. Wszystkie łaziki marsjańskie mierzą się z trudnymi warunkami atmosferycznymi: burze piaskowe, wahania temperatur (od -133 °C podczas zimy, do +27 °C w ciepłe dni), jak i terenowymi w postaci licznych kraterów. Niepozorne i niewielkie pojazdy kosmiczne muszą nie tylko przetrwać, ale także wykonywać liczne zadania, by potem „podziwiać” zachodzące Słońce w kolorze niebieskim.
3,2,1 START!
„Łaziki z recyklingu brzmiały jak pomysł z kosmosu, ale pierwsza edycja konkursu udowodniła, że można zbudować niezwykły pojazd przy użyciu materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Liczy się pomysłowość, kreatywność i zaangażowanie, a tych naszym studentom z pewnością nie brakuje” – podkreśla Barbara Łukawska, prodziekan ds. studenckich i dydaktyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej. Organizatorzy na zgłoszenia czekają do 18 marca. W pierwszym z trzech etapów zawodów uczestnicy będą mieli za zadanie przedstawienie swoich zespołów oraz omówienie założeń koncepcyjnych projektu. W kolejnym etapie zaprezentują projekty łazików ze szczególnym uwzględnieniem materiałów pochodzących z recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Z kolei trzeci i ostatni etap polegać będzie na zbudowaniu pojazdu w oparciu o wcześniej zaprezentowany projekt.
… i wylądował
Jury oceniać będzie kilka elementów, z których kluczowe obejmować będą funkcje pojazdu marsjańskiego, jego zdolności motoryczne oraz wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. „W ramach konkursu studenci będą mogli odwiedzić profesjonalne zakłady przetwarzania ZSEiE, będą mieli również do dyspozycji kilkadziesiąt materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Chcemy pokazać zarówno konieczność selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ale także wskazać na potencjał, który posiada dziś recykling, dlatego finałowi wydarzenia będzie towarzyszyć zbiórka elektrycznych śmieci, mało i wielkogabarytowych” – mówi Monika Wyciechowska z RLG RELECTRA Polska „Główna nagroda w konkursie to 10 tys. złotych, więc zdecydowanie jest o co walczyć“ – dodaje.
Recykling w roli głównej
Konkurs, organizowany wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko, RLG RELECTRA Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A, MB Recycling oraz Politechnikę Świętokrzyską, jest elementem projektu edukacyjnego Elektryczne Śmieci. Głównym celem projektu jest szerzenie wiedzy o potrzebie selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wśród wszystkich grup społecznych. Różnorodne inicjatywy podejmowane w ramach projektu pozwalają coraz szerszej liczbie osób zdobywać cenną wiedzę o konieczności recyklingu elektroodpadów. Wskazanie przez uczestników konkursu elementów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci pomoże zrozumieć czym jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, dlaczego należy poddawać go recyklingowi i jaki potencjał ze sobą niesie.
Szczegóły konkursu wraz z regulaminem oraz harmonogramem znajdują się na stronie Fundacji Odzyskaj Środowisko: odzyskajsrodowisko.pl
Edycja 2. Regulamin konkursu Zbuduj łazika z recyklingu