Pierwsze miodobranie
To była pierwsza degustacja miodu z pasieki Politechniki Świętokrzyskiej. Pracowite pszczółki wyprodukowały sporo złocistego smakołyku. Jako pierwszy spróbował go rektor PŚk prof. Zbigniew Koruba. Ma niepowtarzalny smak, to jeden z najlepszych miodów jakie próbowałem — mówi.
Pszczoły wyjątkowo dobrze zaadoptowały się na dachu uczelni. Pięć pasiek z recyklingu stanęło tam dokładnie roku temu. Te pasieki są namacalnym przykładem tego, że segregacja się opłaca, że odpady wracają do nas w innej postaci. To ważne, bo produkujmy coraz więcej elektrycznych śmieci. Ten projekt pokazuje, że warto dać im drugie życie.
Zepsuta lodówka, nieużywany toster czy lokówka — lista elektrycznych śmieci, które przechowujemy we własnych domach i mieszkaniach jest naprawdę długa. Do tego dochodzą gromadzone latami telefony, aparaty fotograficzne, laptopy czy baterie, które stanowią duże zagrożenie dla wszystkich domowników. „Elektryczne śmieci można zawieźć do PSZOK-u albo wrzucić do czerwonego pojemnika. Coraz więcej miast chce być eko i dołącza do projektu.
Wszystkie elektryczne śmieci trafiają do profesjonalnych zakładów przetwarzania, dzięki czemu część odzyskanych materiałów może być wykorzystana do budowy uli z recyklingu, które stają się integralnym elementem polskich miast krajobrazu. Politechnika Świętokrzyska świeci dobrym przykładem. To tu jako pierwsza w kraju stanęła pasieka z recyklingu — mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Władze uczelni chcą by na dachu budynku stanęło jeszcze więcej pasiek.