Serce polskiej metrologii

Serce polskiej metrologii

Już w starożytności zdawano sobie sprawę z tego, że poprawne pomiary pozwalają tworzyć przeróżne najbardziej zaawansowane konstrukcje. Piramidy egipskie są tego sztandarowym przykładem. Znajdujemy w nich rysunki świadczące o kluczowej roli metrologii w pracach budowlanych. Z tamtych czasów wywodzą się również pierwsze wzorce długości.

Aby móc przeżyć, człowiek musiał nauczyć się mierzyć między innymi odległość, prędkość, masę, czas, czy temperaturę. Początkowo za pomocą zmysłów i w odniesieniu do umownych jednostek. Rozwój techniki wymusił jednak konieczność ujednolicenia jednostek miar. Dziś bez pomiarów trudno wyobrazić sobie przemysł, transport, handel, a także naukę.

Dziś świat mierzymy m.in. w sekundach, metrach, kilogramach czy amperach. Powstało wiele nowych metod i narzędzi pomiarowych, a wielkości, które jeszcze niedawno trudno było zdefiniować, stały się możliwe do zmierzenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie zajrzeć do mikroświata – zmierzyć bakterie czy strukturę materiałów.

Wzorce tworzone w laboratorium Głównego Urzędu Miar są wykorzystywane między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i produkcyjnym. Mała pomyłka w dziesiątych częściach milimetra skutkuje bardzo dużymi stratami materiałów.

Dzięki metrologii żyje nam się lepiej, bezpieczniej i wygodniej. Pomiary wykorzystywane są w wielu dziedzinach, naszego życia. Choć kupując towary w sklepie, nie zastanawiamy się nad tym, jak bardzo zaawansowany jest system metrologii. I za pewnik przyjmujemy dokładność urządzeń pomiarowych.

Nie mniej ważny od wzorców długości czy masy jest pomiar czasu, reguluje rytm naszego dnia, pozwala przygotować dokładny rozkład jazdy pociągów. Nie o szwajcarskiej, a o kieleckiej precyzji będziemy mogli mówić, gdy do stolicy regionu trafi jeden z najdokładniejszych zegarów na świecie. Pomoże on ustalać oficjalny czas w Polsce.

Taka dokładność z pewnością jest niezbędna do bezpiecznego sterowania lotem statków kosmicznych, a od jakiegoś czasu również wykorzystywana w systemie GPS – systemie, z którego możliwości korzystamy intensywnie w codziennym życiu. Jest niezmiernie przydatny w nadzorowaniu transportu; to nie tylko kwestia rozkładu jazdy, ale również kwestia organizacji dostaw towarów.

W Głównym Urzędzie Miar można zmierzyć wszystko — czas, masę, nawet energię elektryczną. W tych laboratoriach zapadają najważniejsze decyzje dotyczące bezpieczeństwa i jakości naszego życia. Wypracowaniem jeszcze dokładniejszych i nowocześniejszych metod pomiarowych będą zajmować się naukowcy w Świętokrzyskim Kampusie Laboratoryjnym. Dołączą do grona tysiąca sześciuset metrologów pracujących w polskiej administracji miar.

Już za dwa lata w Kielcach będzie bić serce polskiej metrologii. Na 11 hektarowej działce, dzięki współpracy Politechniki Świętokrzyskiej i Głównego Urzędu Miar powstanie sześć nowych laboratoriów, które mają być gospodarczą dźwignią regionu. Nowe inwestycje, miejsca pracy, badania naukowe — na długą listę profitów liczą naukowcy samorządowcy i przedsiębiorcy. Tę datę warto zapamiętać. 2023 rok to początek zmian na technologicznej i innowacyjnej mapie regionu.