Sztuczna inteligencja odciąży lekarza
W Kielcach powstaje Parrot AI – inteligentny asystent lekarza, który ma szansę zrewolucjonizować wizytę lekarską. Odciąży medyków od wykonywania żmudnych czynności administracyjnych związanych z wywiadem medycznym i uzupełnianiem dokumentacji lekarskiej. Dodatkowo, dzięki mechanizmom sztucznej inteligencji będzie analizował wypowiedzi lekarza, identyfikował objawy i jednostki chorobowe, aby zaproponować dodatkowe badania, wystawić skierowania i receptę.
Inteligentny asystent lekarza to specjalistyczny system przetwarzania mowy. Tworzy go Altar, kielecka spółka IT, w konsorcjum z Politechniką Świętokrzyską w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych INFOSTRATEG. Projekt zgłoszony przez kielczan został najwyżej oceniony w rankingu i otrzymał blisko 8 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Z wniosków raportu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że nadmiar biurokracji i obowiązków administracyjnych kradnie lekarzom czas, który powinni poświęcać pacjentom. Sytuacja pogarsza się wraz z kolejnymi reformami i zmianami systemowymi. Efekt jest taki, że chorzy czują się niedoinformowani, co do swojej sytuacji zdrowotnej, a także leczenia.
– „Inteligentny asystent lekarza” to odpowiedź na bolączki naszego systemu opieki zdrowotnej – mówi Waldemar Cichacz, prezes Zarządu Altar. – Postawiliśmy sobie trzy główne cele: usprawnienie obsługi pacjenta, skrócenie czasu wizyty lekarskiej przy jednoczesnej poprawie standardu, podniesienie efektywności i jakości kontaktu z lekarzem. Zależało nam na tym, żeby lekarz nie tracił czasu na czynności administracyjne, a poświęcił go na rozmowę z pacjentem. Finalnie, asystent pozwoli obniżyć koszty opieki zdrowotnej.
Jak działa Parrot AI – inteligentny asystent lekarza?
Już na etapie rejestracji, informacje od pacjentów będą zbierać voiceboty i chatboty, rejestrujące jednocześnie aż do 20 pacjentów. Za ich zgodą przeprowadzą również wywiad wstępny, który w postaci transkrypcji trafi automatycznie do karty pacjenta.
„Mózg” systemu wykorzystuje sztuczną inteligencję, mechanizmy przetwarzania mowy, uczenia maszynowego, metody NLP i analitykę Big Data. Nowa metodyka transkrypcji uwzględnia specyfikę wywiadu lekarskiego. „Inteligentny asystent lekarza” to mechanizm samouczący. Będzie analizował wypowiedzi lekarza, identyfikował objawy i jednostki chorobowe, aby wpisać je do dokumentacji oraz specjalnej bazy wiedzy, która będzie wspomagała procesy diagnostyczne i decyzyjne. Propozycje recept, badań, skierowań będą określane automatycznie na bazie wywiadów lekarskich, bazy wiedzy oraz wyników badań, historii choroby, danych biometrycznych z urządzeń diagnostycznych/rehabilitacyjnych.
Pierwsza faza projektu potrwa 9 miesięcy. Na kolejnych etapach będzie podlegał kilku ocenom, warunkującym przejście do kolejnych. Jeśli wszystko powiedzie się zgodnie z założeniami, projekt potrwa maksymalnie 3 lata, po których będzie mógł wejść w fazę komercjalizacji.