Współpraca Politechniki Świętokrzyskiej i IBM przyspieszy innowacje w dziedzinie Przemysłu 4.0

Współpraca Politechniki Świętokrzyskiej i IBM przyspieszy innowacje w dziedzinie Przemysłu 4.0

Politechnika Świętokrzyska inwestuje w nowoczesne rozwiązania informatyczne dla zaawansowanego zarządzania zasobami operacyjnymi. Dzięki platformie IBM Maximo Application Suite studenci zyskają dostęp do narzędzi, które umożliwią zdobywanie praktycznej wiedzy, takich jak:

  • tworzenie i zarządzanie nowoczesnymi liniami produkcyjnymi,
  • projektowanie inteligentnych fabryk,
  • przeprowadzanie optymalizacji dostępnych zasobów oraz
  • przewidywanie zapotrzebowania na poszczególnych etapach produkcji.

Rozwój kompetencji w zakresie architektury, umożliwiającej tworzenie funkcjonalności
z wykorzystaniem języków programowania wysokiego poziomu będzie mieć zastosowanie w procesach produkcyjnych w lokalnych firmach, między innymi w przemyśle ciężkim.

Współpraca z IBM otwiera nowe możliwości kształcenia w zakresie tworzenia nowoczesnych linii produkcyjnych i logistycznych, wykorzystujących zoptymalizowane komputerowo oraz zrobotyzowane łańcuchy dostaw. Dzięki podpisanej umowie, studenci Politechniki Świętokrzyskiej uzyskają dostęp do narzędzi, pozwalających projektować rozwiązania na miarę potrzeb Przemysłu 4.0, monitorować zapotrzebowanie i z wyprzedzeniem przewidywać deficyty na poszczególnych etapach produkcji.

Użytkowanie IBM Maximo Application Suite jest kolejnym, istotnym etapem, osiągniętym przez Uczelnię w zakresie budowy infrastruktury i kompetencji, zapoczątkowanym w czasie rozmów w 2022r.

Politechnika Świętokrzyska obecnie przystępuje do uzyskania statusu University Competence Center IBM Maximo Application Suite, który jest potwierdzeniem posiadanej wiedzy oraz zasobów w tym zakresie. Laboratorium Modelowania Inteligentnych Systemów Produkcyjnych CENWIS, będące kluczowym elementem infrastruktury badawczo-rozwojowej Politechniki Świętokrzyskiej, od lat specjalizuje się w badaniach dotyczących inteligentnych fabryk, a zaawansowane wyposażenie jakim dysponuje Uczelnia, stanowi odzwierciedlenie nowoczesnych rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0.

„Dążymy do tego, aby nasi studenci byli nie tylko bardzo dobrze przygotowani teoretycznie do rozwiązywania problemów współczesnego przemysłu, ale mieli również praktyczne narzędzia do realizacji tych zadań, a nasi pracownicy naukowo-dydaktyczni nowoczesne narzędzia do prac badawczo-rozwojowych. Współpraca z IBM pozwoli wdrożyć zajęcia, pokazujące możliwości wykorzystania najnowszych technologii w biznesie. Wierzymy, że dzięki oprogramowaniu IBM Maximo Application Suite członkowie społeczności akademickiej Politechniki Świętokrzyskiej będą mogli jeszcze skuteczniej współpracować z lokalnymi przedsiębiorstwami, oferując wsparcie w zakresie zrobotyzowanych łańcuchów dostaw i logistyki” – powiedział Prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, Rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

„Dzięki dostępowi do najnowszych technologii z zakresu zaawanasowanej analizy danych i Internetu Rzeczy, Politechnika Świętokrzyska będzie mogła wspomagać wybrane procesy kształcenia praktycznych umiejętności oraz współpracować z lokalnymi firmami i ośrodkami przemysłowymi, które chcą lepiej planować i wdrażać strategie biznesowe.” – powiedział Marcin Gajdziński, Dyrektor Generalny IBM na Polskę, Kraje Bałtyckie i Ukrainę. „Dzisiaj stawiamy kolejny, ważny krok naprzód, działając wspólnie na rzecz jeszcze ściślejszej wymiany wiedzy i doświadczeń oraz rozwoju lokalnej gospodarki.” – dodał.

Rozbudowane możliwości głębokiej integracji z innymi systemami informatycznymi oraz akwizycji danych, architektura umożliwiająca tworzenie funkcjonalności z wykorzystaniem języków programowania wysokiego poziomu powodują, że IBM Maximo Application Suite może posłużyć do budowy i rozwijania rozwiązań aplikacyjnych dla przemysłu ciężkiego, edukacji studentów czy szkoleń. Praktyczne wykorzystywanie zasobów, w tym IBM Maximo Application Suite może znaleźć zastosowanie biznesowe i w przyszłości zostać wdrożone w przedsiębiorstwach, z którymi Politechnika współpracuje komercyjnie.