Inauguracji Roku Akademickiego 2023/24

Inauguracji Roku Akademickiego 2023/24

Uroczyste Gaudeamus igitur zabrzmiało w murach Politechniki Świętokrzyskiej.  Nowy rok akademicki oficjalnie rozpoczęło blisko 4,5 tysiąca studentów. To blisko 10 procent więcej niż rok temu. W tym roku wyjątkowo dużo zagranicznych studentów chce studiować na PŚk. Chodzi o ponad 150 osób z 16 krajów świata.

W tym roku w edukacyjnej ofercie znalazł się nowy kierunek: zarządzanie biznesowe i nowa specjalność: cyberbezpieczeństwo.

W nowy rok akademickim PŚk wchodzi z nowym projektem. „Dziś uczeń – jutro student” to jedyna taka inicjatywa w Europie. Przed maturą uczniowie szkół średnich nadrobią zaległości i podszlifują wiedzę na zajęciach prowadzonych na kieleckich uczelniach. Na realizację projektu świętokrzyskie uczelnie dostały 60 milionów złotych.

To nie jedyny projekt, który będzie realizowała Politechnika Świętokrzyska. W tym roku trzy polskie uczelnie rozpoczęły współpracę na rzecz nowoczesnych technologii dla polskiej armii. Powstała Politechniczna Sieć Obronności i Bezpieczeństwa, która będzie realizować badania naukowe dla obronności i bezpieczeństwa Polski.

Są już konkretne produkty, nad którymi pracują naukowcy. Chodzi między innymi o silniki do wozów bojowych – mówi prof. Zbigniew Koruba.

Politechnika Świętokrzyska pozyskała też innego ważnego partnera. Dzięki platformie IBM studenci zyskają dostęp do narzędzi, które umożliwią zdobywanie praktycznej wiedzy.

Przemówienie inauguracyjne Rektora