Analiza możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w pomiarach nierówności powierzchni

Analiza możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w pomiarach nierówności powierzchni

Dofinansowano ze Środków Budżetu Państwa

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu „Polska Metrologia”, ogłoszonego komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 2 listopada 2021 r.,.

 Projekt realizowany w ramach konsorcjum, w skład którego wchodzą: Politechnika Krakowska, Politechnika Poznańska (lider), Politechnika Świętokrzyska oraz Politechnika Warszawska

  • Nr projektu: PM/SP/0021/2021
  • Akronim projektu: AI-GUM-2022
  • Kwota dofinansowania dla PŚk: 208 560,00 zł
  • Całkowita wartość projektu: 999 900,00 zł
  • Data rozpoczęcia projektu: 01.07.2022 r.
  • Okres finansowania: 24 miesiące

Kierownik projektu z ramienia PŚk: dr hab. inż. Krzysztof Stępień prof. PŚk

Projekt ma na celu analizę możliwości implementacji sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz zagadnień sieci neuronowych w metrologii nierówności powierzchni dla wybranych parametrów chropowatości i topografii powierzchni, w zależności od zastosowanej techniki pomiarowej. Technika pomiarowa powinna zależeć od zadania pomiarowego m.in. w zakresie rodzaju mierzonej powierzchni i możliwości jej digitalizacji, oczekiwanej rozdzielczości pomiaru, niepewności pomiaru, czasu pomiaru oraz oczekiwanych do wyznaczenia parametrów powierzchni z uwzględnieniem szerokiego zagadnienia filtracji danych. Proponowane rozwiązanie jest w pełni skalowalne, zarówno w zakresie danych wejściowych jak i możliwości rozbudowania danych wyjściowych.