Czasy wynalazców
Nagrody dla młodych wynalazców rozdane. Laureaci konkursu Student wynalazca odebrali nagrody w Urzędzie Patentowym w Warszawie. Spośród 90 nadesłanych prac komisja doceniła pięć pomysłów młodych konstruktorów. Oprócz nagród głównych przyznano też osiem wyróżnień i nagrody specjalne.
To dopiero pierwszy krok na drodze do zawodowej kariery. Bo do sukcesu w wynalazczości potrzeba trochę szczęścia, talentu, dużo pracy i uporu- mówi Michał Szota -prezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Inwestycja w wynalazek, może się okazać sukcesem – ale wcale nie musi. To czy młody człowiek wprowadzi swoje rozwiązanie na rynek zależy też od tego czy znajdą się przedsiębiorcy, którzy będą chcieli wspomóc badacza.
Łukasz Kolman z Politechniki Rzeszowskiej marzy, by jego urządzenie jak najszybciej trafiło do produkcji. Są już pierwsi przedsiębiorcy zainteresowani jego pomysłem. Młody konstruktor stworzył innowacyjną laskę wspomagającą osoby niewidome. Za pomocą specjalnego sygnału urządzenie informuje o przeszkodach.
Michał Skrzyniarz z Politechniki Świętokrzyskiej-autor innowacyjnej głowicy pomiarowej ma nadzieję ,że nagroda w konkursie będzie impulsem do wykorzystania całego swojego potencjału.
Innowacyjne rozwiązania to przestrzeń głównie zarezerwowana dla mężczyzn, kobiety przebijają się w nauce znacznie trudniej. Ale jest dużo lepiej niż jeszcze kilka lat temu- mówi prezes Urzędu Patentowego Alicja Adamczak.
W tym roku najwięcej, bo aż 13 wynalazków pochodziło z Politechniki Lubelskiej, dziewięć z Politechniki Warszawskiej. Po osiem zgłosili studenci z politechnik z Poznania i Kielc.
[Best_Wordpress_Gallery id=”214″ gal_title=”2017-06-12 Czasy wynalazców”]