Krajowy Magazyn Danych

Krajowy Magazyn Danych

Krajowy Magazyn Danych. Uniwersalna infrastruktura dla składowania i udostępniania danych oraz efektywnego przetwarzania dużych wolumenów danych w modelach HPC, BigData i sztucznej inteligencji – KMD4EOSC

Projekt dofinansowany przez Unię Europejską realizowany jest celem rozwijania i wzmacniania zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystywania zaawansowanych technologii.

Celem nadrzędnym projektu jest utworzenie krajowego węzła EOSC, połączonego w federacyjnym środowisku europejskim węzłem danych Komisji Europejskiej EOSC EU Node oraz innymi węzłami narodowymi krajów członkowskich EU. Stanowić on będzie narzędzie umożliwiające zamieszczenie danych surowych otrzymanych z grantów naukowych bądź badawczo-rozwojowych NCN (Narodowe Centrum Nauki), NCBR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) oraz MNiSW, adresując tym samym wyzwania otwartej nauki i ideę powstania Europejskiej Chmury dla Otwartej Nauki (EOSC), która  wspiera zarządzanie danymi badawczymi i ich stosowanie w celu zagwarantowania naukowcom dostępu do nauki opartej na danych.

W ramach projektu KMD4EOSC zostaną zaprojektowane, zbudowane i wdrożone infrastruktura, usługi i aplikacje dla przechowywania i gromadzenia danych naukowych oraz związanych z aktywnością gospodarczą a także ich przetwarzania, analizy oraz efektywnego i zgodnego z dobrymi praktykami i wymaganiami oraz regulacjami udostępniania na potrzeby środowiska naukowego i gospodarki.

Grupy docelowe:

Z projektu korzystać będą środowiska naukowe i B+R, m.in uczelnie, instytuty PAN, jednostki B+R – Państwowe Instytuty Badawcze (PIB), jednostki z Sieci Badawczej Łukasiewicza, szeroko pojęta gospodarka, w tym jednostki szczególnie zainteresowane nowymi technologiami i ich wykorzystywaniem w ramach realizacji swojej przewagi konkurencyjnej w okresie transformacji cyfrowej, administracja publiczna oraz społeczeństwo w zakresie dostępu do otwartych danych w sposób niedyskryminujący i równy dla wszystkich.

Koordynator:

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN

Lider: #PoznańskieCentrumSuperkomputerowoSieciowe


Partnerzy:


Instytucja Finansująca:

#UniaEuropejska w ramach działania 2.4 w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki nr FENG.02.04-IP.04-0015/24.

Wartość projektu: 241 250 005,87zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 147 036 966,15zł

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie