Na fali sukcesu
Łaziki marsjańskie kolejny raz zagoszczą w Kielcach. W przyszłym roku areną zmagań konstruktorów kosmicznych pojazdów znów będzie tor na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej.
Ostatnią edycję zawodów śledziło blisko 80 tys. widzów, z czego ponad 1/5 to obserwatorzy zagraniczni – mówili dziś podczas konferencji on-line organizatorzy wydarzenia.
Hybrydowa formuła, choć realizatorsko było to niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie, pozwoliła nam wynieść ERC na poziom tak elitarnych konkursów, jakie prowadzi np. amerykańska agencja obronności DARPA. Możemy śmiało powiedzieć, że prezentujemy jakość, którą do tej pory można było znaleźć głównie w turniejach dla profesjonalistów, organizowanych przez światowe instytucje rządowe – powiedział Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.
A to nie koniec dobrych wieści dla regionu. Firma technologiczna SENER Polska, długoletni partner ERC, podpisała z Politechniką Świętokrzyską porozumienie o współpracy naukowo-badawczej.
Chodzi o inicjowanie i prowadzenie wspólnych prac ukierunkowanych na innowacyjne rozwiązania dla przemysłu kosmicznego i lotniczego – mówi prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
Współpraca przewiduje też udział studentów w warsztatach i szkoleniach oraz programach stażowych firmy. W ten sposób młodzi ludzie dostaną szansę na współtworzenie kadry dla przemysłu kosmicznego w Polsce.