VI Międzynarodowy Przegląd Chórów Akademickich „ŚWIĘTY KRZYŻ 2022”
odbywający się na Politechnice Świętokrzyskiej
1-3 lipca 2022 r.

Zakwalifikowane Chóry

Chór Akademicki SGGW istnieje od 1964 roku. Prowadzi ożywioną działalność upowszechniania kultury muzycznej na terenie Uczelni, miasta Warszawy, kraju i zagranicy. Od 1984 roku organizuje w cyklu co dwuletnim spotkania Chórów Warszawskich pod nazwa „Cantate Domino”. Repertuar Chóru stanowi muzyka chóralna różnych epok, w tym dzieła oratoryjne; m.in:

  • Johannespassion,
  • Magnificat,
  • Kantaty,
  • I Wielka Msza H-Moll J.S Bacha, Requiem W.A Mozarta I G. Fauré,
  • Ein Deutsche Requiem J. Brammsa. 

Uczestnictwo w Konkursach krajowych i zagranicznych przyniosło nagrody i dyplomy. Chór dokonał nagrań płytowych i radiowych oraz dla potrzeb filmu.

Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” powstał w 1990 r. Od 2001 r prowadzi go Marta Stós. Zespół prezentuje bogaty i zróżnicowany repertuar składający się z utworów polskich i zagranicznych, zarówno muzyki dawnej, jak i współczesnej. Śpiewamy także kolędy, gospel, muzykę cerkiewną, pieśni ludowe, patriotyczne oraz rozrywkowe.

„Cantata” aktywnie uczestniczy w życiu uczelni uświetniając oficjalne uroczystości oraz jest stale obecna na mapie kulturalnej Krakowa, poprzez liczne koncerty dostępne szerokiej publiczności.

Chór bierze udział w organizowanych przez różne instytucje projektach artystycznych, jubileuszach i występach np. w „Koncertach Papieskich”, krakowskich „Wiankach”, Festiwalach Nauki, czy koncertach tematycznych. Ostatnie pandemiczne miesiące sprawiły, że w szerszym zakresie zaistnieliśmy też w Internecie realizując nagrania wirtualnych chórów.

W ciągu 30-letniej działalności Chór zdobył wiele nagród i wyróżnień w konkursach i festiwalach polskich i zagranicznych, ostatnio w Warnie, Białymstoku, Rzeszowie i Częstochowie.

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, założony w 1965 roku, wykonuje głównie muzykę sakralną a cappella oraz oratoria z różnych stylów i epok od renesansu do współczesności. Chór prowadzi bogatą działalność koncertową w kraju i za granicą oraz z dużym powodzeniem bierze udział w wielu konkursach i festiwalach chóralnych.

Dyrygentem chóru nieprzerwanie od 1992 roku jest dr hab. Mariusz Mróz. Wspólnie przygotowali ponad 120 koncertów oratoryjnych, nagrali 3 płyty CD, a ostatnio zdobyli wiele nagród, m.in. I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2016, II miejsce na Konkursie Chóralnym Legnica Cantat 2017 oraz Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie 2021. W listopadzie bieżącego roku chór dostał nominację i wziął udział w najbardziej prestiżowym konkursie chóralnym w Polsce – Grand Prix Polskiej Chóralistyki.

Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej istnieje od 1970 roku i stanowi jedną z agend kultury tejże uczelni. Chór liczy sobie kilkudziesięciu członków – należą do niego studenci, absolwenci i pracownicy zarówno Politechniki Wrocławskiej, jak i innych szkół wyższych, a także osoby niezwiązane ze środowiskiem akademickim. Mimo różnych zainteresowań, wykształcenia i wieku, członkowie Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej stanowią grupę przyjaciół, których łączy wspólna pasja – śpiew.

Zróżnicowany repertuar chóru obejmuje wiele form, gatunków i stylów, począwszy od muzyki dawnej, po dzieła polskich i zagranicznych kompozytorów współczesnych. Chór wykonuje zarówno utwory a’cappella, jak i wielkie dzieła wokalno-instrumentalne z udziałem orkiestr symfonicznych oraz solistów, m.in. „Carmina Burana” Carla Orffa, „Requiem” Wolfganga Amadeusa Mozarta, „Stabat Mater” Antonína Dvořáka. Regularnie współpracuje z instytucjami kultury Wrocławia i Dolnego Śląska (Narodowe Forum Muzyki, Opera Wrocławska, Filharmonia Sudecka, Filharmonią Dolnośląska, Teatr Polski i Teatr „Capitol” we Wrocławiu) oraz bierze udział w krajowych i międzynarodowych projektach, takich jak „Singing Europe” (2015, 2016), superwidowiska Opery Wrocławskiej (2017, 2018, 2019) czy „Gala Przeglądu Piosenki Aktorskiej” (2022). Jest laureatem wielu prestiżowych nagród za zasługi w propagowaniu kultury (Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2020), a także licznych nagród, wyróżnień i medali na festiwalach i konkursach muzycznych w Polsce oraz Europie.
W swoim dorobku chór posiada nagrania płytowe: „A cappella” (1995, 2008), „Dzieciątko się narodziło” (2008) „Pater noster” (2014). Od 1974 roku jest organizatorem Festiwalu Barbórkowego Chórów Akademickich we Wrocławiu. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej (od roku 2000) jest Małgorzata Sapiecha-Muzioł.

CHÓR AKADEMICKI POLITECHNIKI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ powstał z inicjatywy Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz w grudniu 1998 roku. W jego skład wchodzą, oprócz studentów i absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej, studenci innych kieleckich uczelni. W repertuarze Chóru znajduje się muzyka sakralna i świecka różnych epok. Zespół chętnie też sięga po opracowania przebojów muzyki rozrywkowej oraz muzykę ludową. Jest laureatem wielu konkursów chóralnych.

Szczególnie cenne osiągnięcia to m.in.: w maju 2016 r. WYRÓŻNIENIE na XXXV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej HAJNÓWKA oraz w marcu 2017 roku Grand Prix podczas Przeglądu Pieśni Pasyjnej w Koziegłówkach .W październiku 2017 – Złoty Dyplom na Festiwalu Muzycznym im. M. Zieleńskiego w Łowiczu, w listopadzie 2017 Srebrny Dyplom na Festiwalu CANTANTES LUBLINENSIS w Lublinie.

W kwietniu 2018 roku Chór wyśpiewał Srebrną Strunę na Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach oraz w lipcu Wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Akademickich na Świętym Krzyżu. W październiku 2019 Chór otrzymał Srebrny Dyplom na III Festiwalu im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu, a dwa tygodnie później, zdobył Brązowy Dyplom podczas Rybnickiej Jesieni Chóralnej.

W marcu 2021 Chór otrzymał I nagrodę w Konkursie Pieśni Wielkopostnych na XVII Festiwalu Wielkopostnym w Kielcach . W styczniu 2022 Chór zdobył II nagrodę w Konkursie Chórów podczas XXI Tyskich Wieczorów Kolędowych Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej jest zespołem stale rozwijającym się i otwartym na współpracę artystyczną.