Akademickie Kielce

Akademickie Kielce

Miasto Kielce, Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach łączą siły. Wspólny projekt będzie promować stolicę regionu świętokrzyskiego, jako atrakcyjnego ośrodka akademickiego. Działania skierowane będą zarówno do młodzieży z województwa świętokrzyskiego, przedstawiając zalety edukacji na najwyższym poziomie blisko domu, jak również ich celem będzie zachęcenie do nauki w Kielcach uczniów spoza regionu, którzy szukają ciekawej alternatywy dla studiów oferowanych przez największe ośrodki akademickie.

W poniedziałek, 25 kwietnia w V Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach zostały przedstawione szczegóły nowych działań, realizowanych w ramach projektu „Akademickie Kielce”.

– Już za chwilę tegoroczni maturzyści będą wybierać uczelnie, dalszą ścieżkę edukacji i kariery. Przed nimi jedna z najważniejszych i najtrudniejszych decyzji w życiu. Dlatego od wielu lat współpracujemy z kieleckimi uczelniami wyższymi w zakresie wzajemnej promocji i zachęcamy do studiowania w Kielcach – mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Dwie największe uczelnie regionu – Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach – wyszły z inicjatywą nowych działań w ramach projektu „Akademickie Kielce”. W planach są wykłady w szkołach, organizacja spotkań i warsztatów w PŚk i UJK, a także promocja w mediach. Ponadto w szkołach ponadpodstawowych w regionie oraz wybranych instytucjach pojawi się stand reklamowy promujący akcję, gdzie będzie można znaleźć materiały zachęcające do studiowania w Kielcach.

– To dla nas doskonała okazja, aby bezpośrednio dotrzeć do młodzieży i zaprezentować atrakcyjną ofertę studiów, którą przygotowały dwie największe uczelnie publiczne – mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

– Promowanie Kielc jako miasta akademickiego jest w interesie nas wszystkich. Silne uczelnie są wiodącym czynnikiem rozwoju społeczno-gospodarczego miasta i regionu. Przyciągają nie tylko młodzież, ale także inwestorów, kreują życie naukowe i kulturalne – mówi prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

– W ramach wspólnego projektu „Akademickie Kielce” będziemy prezentować w szkołach średnich ofertę edukacyjną, kulturalną oraz perspektywy rozwoju osobistego i zawodowego. Mamy nadzieję, że z czasem dołączą do nas organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy oraz instytucje otoczenia biznesowego – mówi prof. Izabela Krzysztofik, prorektor Politechniki Świętokrzyskiej.

– Projekt z pewnością spotka się z aprobatą młodzieży. „Ściegienny” jest szkołą, która od lat współpracuje z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego i Politechniką Świętokrzyską, ale każda nowa inicjatywa jest cenna. Wkrótce jako szkoła będziemy obchodzić 100-lecie istnienia, wiemy to i widzimy, jak wielu absolwentów naszej szkoły, a potem macierzystych uczelni zajmuje ważne stanowiska w Kielcach, tworząc potencjał naszego miasta. Współpraca w projekcie bardzo nas cieszy, ponieważ możemy pokazać naszej młodzieży, że karierę można zrobić nie tylko w wielkim mieście, można być człowiekiem sukcesu również w swojej małej ojczyźnie, co potwierdzają losy naszych absolwentów – mówi Justyna Kukułka, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach.

Do tej pory, w ramach projektu „Akademickie Kielce” został wydany folder z najważniejszymi informacjami o Kielcach i uczelniach (właśnie ukazała się jego trzecia edycja), na nowej stronie Miasta Kielce dostępna jest dedykowana zakładka „Dla studenta”, kontynuowany jest Międzynarodowy Program Stypendialny Miasta Kielce, przeznaczony dla maturzystów z najwyższą średnią za wybieranie kieleckich uczelni. Władze szkół wyższych i Kielc współpracują także przy organizacji prestiżowych wydarzeń (m. in. Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Kobiet do lat 18 – Kielce 2018, otwarcie Dworca Autobusowego, Dzień Samorządu Terytorialnego, wystawy w Galerii 17.30 w Punkcie Promocji Kielc, European Rover Challenge – międzynarodowe zawody łazików marsjańskich).

– Cel projektu dla wszystkich jest jasny – trzeba zatrzymać groźny proces depopulacji obserwowany na terenie województwa świętokrzyskiego i w samym mieście Kielce. Od tego zależy przyszłość miasta i całego regionu – mówi Marcin Chłodnicki, wiceprezydent Kielc.

Zapraszamy do zakładki „Dla studenta” na nowej stronie internetowej Miasta Kielce, która przeznaczona jest zarówno dla samych żaków, jak i kandydatów na studia – www.kielce.eu/dla-studenta. Dostępna jest tam także aktualna edycja folderu „Akademickie Kielce”.