Na pełnym gazie

Na pełnym gazie

Bryła już jest, ale do końca prac jeszcze daleko. Studenci z koła naukowego Klakson pracują nad wyścigowym bolidem. Lekki, ekologiczny pojazd napędzany silnikiem elektrycznym ma zdeklasować rywali. Przewagę nad pozostałymi drużynami ma im zapewnić autorska konstrukcja układu napędowego. Pojazd będzie reprezentował Politechnikę Świętokrzyską w wyścigach serii Greenpower.

Elektronika, poszycie – cała konstrukcja pojazdu spoczywa w rękach kilku studentów. Grupa niewielka, ale zaangażowanie ogromne. W laboratorium spędzają każdą wolną chwilę. Na razie pracują nad konstrukcją, potem będzie czas próby i pierwsze testy.

Mamy nadzieję ,że wygramy te zawody, przynajmniej pod względem konstrukcji i budowy naszego poszycia, które będzie wykonane z materiałów z najwyższej półki – mówi Marek Milaniak, koordynator projektu poszycia bolidu.

Inaczej niż w typowych wyścigach samochodowych, w tym przypadku to nie prędkość decyduje o zwycięstwie. Zadaniem zawodników jest wykonanie jak największej liczby okrążeń toru w ciągu godziny.

Zawody Greenpower narodziły się w Anglii. Później do rywalizacji dołączyły inne kraje między innymi USA, Portugalia i Polska. Debiut pojazdu kieleckich studentów już we wrześniu, na torze w Poznaniu.