Piękno sportu

Dwa oblicza derbów. UJK wygrywa po lepszej drugiej połowie

To był mecz godny derbów naszego miasta. Spotkanie dwóch II ligowych akademickich zespołów było pełne emocji, walki a trybuny zapełniły się niemal do ostatniego miejsca. Na boisku lepsi okazali się koszykarze AZS UJK, którzy pokonali AZS PŚk 90:59, choć do przerwy wygrywali tylko 41:37.

Prezentacja z dziećmi i… chór

Mecz rozpoczął się nietypowo, bo od występu Akademickiego Chóru Politechniki Świętokrzyskiej, który wykonał hymn akademicki „Gaudeamus Igitur”. Wcześniej oba zespoły wybiegały na prezentację z najmłodszymi nadziejami kieleckiej koszykówki. Gospodarze z Politechniki z młodymi zawodnikami MKK Kielce, a koszykarze UJK z młodymi graczami z projektu SMOK Kielce. W przerwie meczu oba młodzieżowe zespoły zagrało ze sobą pokazowe spotkanie. Nie zabrakło też nagród – dla 600. fana koszykarzy AZS PŚk na Facebooku, którym okazał się… koszykarz AZS UJK Piotr Osiakowski oraz dla 1000. lubiącego profil MKK Kielce Jakuba Wojciechowskiego. Spotkanie w Hali Politechniki obserwował niemal komplet widzów i chyba nikt, kto wybrał się na ten mecz nie mógł żałować.

Wynik dla UJK otworzył celnym lay-upem Jakub Lewandowski, ale za chwilę tym samym odpowiedział Maciej Białek. I tak, punkt za punkt, było do stanu 10:10. Wtedy to inicjatywę przejęli gospodarze. Celne rzuty Michała Ziemskiego i Łukasza Pawlaka sprawiły, że to AZS PŚk prowadził 14:10. Nie trwało to jednak długo, bo 5 punktów z rzędu Piotra Osiakowskiego sprawiły, że to UJK objęło jednopunktowe prowadzenie, którego, jak się później okazało, nie oddało do końca spotkania.

Gra falami

W drugiej kwarcie koszykarze gości po dwóch celnych trójkach wyszli nawet na ośmiopunktowe prowadzenie (30:22), ale koszykarze gospodarzy nie poddali się. Na boisku nie brakowało walki i w drugiej części kwarty to gospodarze ponownie przejęli inicjatywę. W kilka minut zniwelowali niemal całą stratę doprowadzając do stanu 30:31 po skutecznej kontrze Michała Mazura. Nie udało się jednak przełamać rywala, na dodatek to koszykarze UJK ponownie wyszli na kilkupunktowe prowadzenie. Kolejny raz koszykarze trenera Stanisława Dudzika nie dali jednak za wygraną i dogonili gości.

Celna trójka Łukasza Pawlaka (aż 16 punktów w 1 połowie) i 4 punkty z rzędu Patryka Pękalskiego ponownie sprawiły, że zespół UJK prowadził zaledwie jednym punktem. Na minutę do końca pierwszej połowy 37:38, zespół UJK w jednej akcji trzykrotnie spudłował i to koszykarze AZS PŚk stanęli przed szansą na objecie prowadzenia. Jak się potem okazało mogła to być kluczowa minuta dla losów całego spotkania…

Klucz do meczu…

Do końca pozostało 35 sekund i atakowała Politechnika. Gospodarze długo nie mogli znaleźć drogi do kosza, w ostatniej sekundzie akcji za trzy rzucał Michał Ziemski. Niecelnie, ale piłkę w ataku zebrał Kamil Paluch i miał szansę na ponowienie akcji. Sędziowie jednak przerwali akcję i uznali, kontrowersyjnie, że rzut Ziemskiego odbył się po czasie, co spotkało się z dużym niezadowoleniem kibiców Politechniki.

Do końca pozostawało 10 sekund i piłkę miało UJK. Koszykarze Politechniki mieli jeszcze faul, jednak nie udało im się przerwać akcji, a dobrze wyprowadzoną kontrę gości celną trójką zakończył Jakub Lewandowski. I to goście schodzili do szatni prowadząc, choć nieznacznie 37:41.

Pierwsza połowa w wykonaniu obu zespołów mogła podobać się kibicom, oba zespoły grały na wysokim procencie rzutów, nie brakowało walki, determinacji, a mecz cały czas był na styku. – W pierwszej połowie graliśmy trochę nerwowo w ataku i w obronie, do tego przegraliśmy „deskę”, przez co nie mogliśmy się rozpędzić i narzucić swojego stylu gry – tłumaczył postawę gości skrzydłowy AZS UJK Jakub Lewandowski.

AIR Osiakowski

Drugą połowę oba zespoły zaczęły nerwowo, nie brakowały strat i niecelnych rzutów. Niemoc przełamał celną trójką Osiakowski, chwilę później celnym rzutem z półdystansu odpowiedział Kamil Paluch. Kolejne minuty należały jednak do gości, którzy dzięki mocniejszej obrony kontrowali „inżynierów” kończąc akcję efektownymi wsadami, w czym prym wiódł wspomniany Osiakowski.

Przewaga UJK szybko urosła do około dziesięciu punktów, ale wciąż wydawało się, że gospodarze mają szansę się podnieść i jeszcze w tym powalczyć. W ostatniej części meczu koszykarze Politechniki mieli jednak ogromne problemy ze sforsowaniem szczelnej obrony UJK, na dodatek nie trafiali z czystych pozycji. A koszykarze w czerwonych strojach skrzętnie to wykorzystywali powiększając przewagę. Ostatecznie dzięki ostatniej kwarcie wygrali mecz 90:59, choć przez większą część spotkanie było bardzo wyrównane.

Refleksje pomeczowe

– W drugiej połowie zabrakło nam sił i doświadczenia. Zespół UJK posiada bardzo wyrównany skład, 10 graczy praktycznie na równym poziomie. Trener gości podejmował dobre decyzje przede wszystkim w drugiej połowie, kiedy UJK znacznie przyspieszyło grę, co sprawiało nam wiele problemów i to zaważyło o wyniku meczu – mówił po spotkaniu rozgrywający AZS PŚk Łukasz Pawlak. Jakub Lewandowski, skrzydłowy AZS UJK miał podobne spostrzeżenia: – Kluczem do zwycięstwa okazała się na pewno szybka gra i dobra rotacja cały czas męczyliśmy drużynę Politechniki, która z minuty na minutę słabła, a my do końca staraliśmy się napędzać grę. A Łukasz Pawlak dodał: – Mecz miał dwa oblicza. Bardzo wyrównana pierwsza połowa i druga znacznie poniżej naszych możliwości. Znowu powtarza się to co w poprzednich spotkaniach, gramy falami, jest dużo przestojów w grze. Nad tym musimy pracować. Mamy młody zespół i każdy z nas debiutuje w II lidze. Zbieramy dopiero doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości – powiedział najlepszy strzelec Politechniki.

Apetyt na koszykówkę

Zainteresowanie kibiców derbowym meczem pokazuje, że w Kielcach jest zapotrzebowanie na koszykówkę i takie derbowe spotkania. I cieszy najbardziej wszystkich, którym na kieleckiej koszykówce zależy. – Bardzo cieszy tak licznie zgromadzona publiczność. Zdecydowanie łatwiej i przyjemniej gra się przy pełnych trybunach, Bardzo żałuje, że na każdym domowym meczu nie ma tylu kibiców, bo te derby pokazały zapotrzebowanie na koszykówkę w Kielcach – mówił Łukasz Pawlak, wtórował mu Jakub Lewandowski zwracając uwagę na atmosferę derbów. – Bardzo fajnie grało się przy pełnych trybunach w swoim rodzinnym mieście. Myślę, że kibice też mogą być zadowoleni, było kilka naprawdę fajnych akcji i efektowych wsadów, a to chyba kibicom podoba się najbardziej.

Przykład derbów koszykarskich i tych w piłce ręcznej pokazuje, że rywalizacja akademicka pomiędzy dwoma największymi kieleckimi uczelniami może sprawić, że uczelniane hale zapełniają się do ostatniego miejsca. I o to w tym wszystkim chodzi.

autor Michał Filarski

AZS PŚk-Galeria Echo Kielce – AZS UJK Kielce 59:90 (17:24, 20:17, 14:22, 8:27)

AZS PŚk: Pawlak 18(3×3,3zb,3p), Ziemski 14(2×3,6zb,4p), Drogosz 11(1×3,5zb,4as,2p), Białek 6(11zb,4as.2p), Paluch 2(2zb) oraz Pękalski 6(2zb,2as), Mazur 2(2zb), Żaba-Żabiński 0, Kasprzycki 0(2zb), Śnioch 0.

AZS UJK: Osiakowski 18(3×3,7zb,2bl), Szewczyk 16(4zb), Lewandowski 13(1×3), Druszcz 8(2×3,5as), Sprengel 8(1×3,7zb,4as) oraz Nowaczek 14(12zb), Jagiełło 8(2×3), Kowalski 5(1×3), Nowakowski 0(4zb).