Pokaz twórczych możliwości

Pokaz twórczych możliwości

Studenci architektury Politechniki Świętokrzyskiej znów dali popis swoich możliwości twórczych. W Sandomierzu, Klimontowie i Czarnocinie (powiat Kazimierza Wielka) podsumowane zostały tegoroczne plenery rysunkowo – malarskie, w których uczestniczyli studenci drugiego roku.

W ramach tygodniowej praktyki studenci pod kierunkiem pedagogów szkicowali, studiowali rysunkowo i malarsko wybrane obiekty architektoniczne. Choć każdego roku kolejne roczniki jeżdżą w te same miejsca, to powstają tam zupełnie inne prace. W plenerowych realiach studenci stają przed problem zdefiniowania przestrzeni pejzażu na płaszczyźnie obrazu. Ukazania jego charakterystycznych form, koloru, rytmów, perspektywy.

W Sandomierzu pędzlem i ołówkiem studenci starali się uchwycić piękno przyrody i unikatowość zabytków. Na papier przenieśli charakterystyczne miejsca: kościół świętego Jakuba, Bramę Opatowską, Kamienicę Oleśnickich, Rynek, Katedrę także urokliwe kamieniczki oraz uliczki miasta.

W Klimontowie tematycznym zainteresowaniu młodych artystów były głownie: kościół  św. Jacka z przyległym klasztorem, barokowa kolegiata św. Józefa, a także stare kamienice, synagoga oraz panorama miasteczka.

W powiecie kazimierskim studenci skupili się na zabytkowych obiektach w miejscowościach: Czarnocin, Skalbmierz, Kolosy, Stradów, Topola, Cieszkowy, Sokolina.

Na wystawach podsumowujących plenery zaprezentowane ponad 80 prac plastycznych. Dla eksponowanych prac trudno o wspólny mianownik. Ile osobowości, tyle temperamentów i postaw.

Plenery są bardzo ważne dla studentów ponieważ jako przyszli architekci, muszą łączyć w sobie poczucie piękna, zamiłowanie do sztuki z cechami inżynierskimi – czyli muszą się też znać na budownictwie. Na plenerze wszystko mają w zasięgu ręki – mówi Marek Iwański, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury.

Jesienią prace plastyczne w pełnej odsłonie zostaną pokazane na wystawie w Politechnice Świętokrzyskiej.