Racjonalizatorskie wynalazki

Racjonalizatorskie wynalazki

Kolejny sukces naszych naukowców, którzy odebrali nagrody w konkursie Świętokrzyski Racjonalizator.

Nagrodę główną otrzymał profesor Rafał Jurecki za patent pod nazwą „Urządzenie do badania skuteczności hamulców samochodowych”.

Laureaci XII edycji konkursu Świętokrzyski Racjonalizator zostali nagrodzeni podczas spotkania, które odbyło się w środę, 3 marca, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach. Nagrody wręczył zwycięzcom marszałek Andrzej Bętkowski, przewodniczący kapituły konkursu.

W tym roku spośród ponad 30 zgłoszonych wniosków kapituła konkursu, w której zasiadają i działają przedstawiciele samorządu województwa, instytucji otoczenia biznesu, środowiska naukowego i Urzędu Patentowego RP, wybrała te najbardziej interesujące i rokujące nadzieję na szybkie wdrożenie i wykorzystanie w rozwoju innowacyjnej gospodarki – podkreślił marszałek Andrzej Bętkowski.

Ponadto w konkursie przyznano pracownikom Politechniki Świętokrzyskiej wyróżnienia za patenty i zgłoszone wynalazki.

Wyróżnienia za patenty przyznano:

  • na rzecz twórcy, tj.: dr inż. Łukasz Nowakowski, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach pn.: Oprawka narzędziowa.

Nagrody za zgłoszone wynalazki przyznano:

  • na rzecz zespołu twórców, tj.: dr inż. Przemysław Buczyński, prof. dr hab. inż. Marek Iwański, dr hab. inż. Grzegorz Mazurek prof. PŚk, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach oraz Budownictwo Drogowe ,,BUDAR” Sp. z o.o., pn.: Sposób wytwarzania recyklowanej podbudowy drogowej z asfaltem spienionym oraz dedykowanym spoiwem hydraulicznym.
  • na rzecz twórcy, tj.: dr inż. Paweł Zmarzły, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, pn.: Palnik na paliwo stałe, zwłaszcza do kotłów automatycznych.

Głównym celem konkursu „Świętokrzyski Racjonalizator” jest wyłanianie szczególnie wartościowych inicjatyw w najważniejszych obszarach aktywności gospodarczej, o dużym znaczeniu dla innowacyjnego rozwoju województwa świętokrzyskiego. W ramach Świętokrzyskiego Racjonalizatora rozpatrywane są rozwiązania, na które Urząd Patentowy RP udzielił ochrony (patentu na wynalazek lub prawa ochronnego na wzór użytkowy) oraz projekty wynalazcze (wynalazki i wzory użytkowe) zgłoszone do ochrony w Urzędzie Patentowym RP, w roku kalendarzowym, poprzedzającym daną edycję konkursu.