VII Międzynarodowy Przegląd Chórów Akademickich „ŚWIĘTY KRZYŻ 2024”
odbywający się na Politechnice Świętokrzyskiej 28-30 czerwca 2024 r.

Zakwalifikowane Chóry

Chór Cantanti to zespół osób, dla których wspólna ekspresja artystyczna jest priorytetem. Jest to wielopokoleniowa rodzina, związana z muzyką, oparta na zrozumieniu, dialogu i współodczuwaniu. Chór odnosił liczne sukcesy muzyczne, zdobywając wiele nagród w konkursach krajowych i zagranicznych oraz dając wiele koncertów.

Obecnie Chór działa pod patronatem Akademii WIT (dawniej: Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie), która ma blisko 30 lat doświadczenia w edukacji. Początki Akademii WIT sięgają 1996 roku, kiedy powstała z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk. Akademia WIT jest jednym z czołowych ośrodków edukacyjnych w Polsce, specjalizującym się w technologiach komputerowych. Przekazuje aktualną wiedzę, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby pracodawców. Misją Akademii jest kształcenie przyszłych ekspertów z dziedzin informatyki, grafiki i zarządzania w świetnie przygotowanym środowisku, w dobrze wyposażonych salach i laboratoriach. Uczelnia współpracuje z wykładowcami akademickimi, pracodawcami i praktykami biznesu. Rektorem Uczelni jest prof. dr hab. inż. Maciej Krawczak.

Dyrygentem chóru jest Pan Michał Sergiusz Mierzejewski – chórmistrz, absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, specjalizacji Dyrygentura Chóralna i Edukacja Muzyczna.

Chór SGGW to grupa ludzi, których połączyło zamiłowanie do muzyki i śpiewu. Z połączenia ich umiejętności oraz zaangażowania powstał Chór SGGW. To wyjątkowa społeczność skupiająca studentów, absolwentów oraz inne osoby mające istotny wpływ na życie kulturalne i społeczne uczelni. To dzięki ich pasji oraz codziennej pracy 60-letnia tradycja promocji kultury muzycznej jest wciąż kontynuowana.
Historia Chóru SGGW sięga korzeniami do bogatego dorobku wcześniejszych zespołów: Chóru Akademickiego SGGW i Chóru Kameralnego SGGW. Chór Akademicki SGGW był prowadzony przez wiele lat przez Michała Dąbrowskiego, wcześniej zaś przez Henryka Wojnarowskiego i Andrzeja Banasiewicza. W repertuarze Chóru Akademickiego dominowała muzyka sakralna z różnych epok. Z inicjatywy Chóru Akademickiego SGGW powstał Festiwal Cantate Domino. Liczne koncerty w kraju i za granicą, udział w konkursach oraz festiwalach były doceniane wieloma nagrodami. Częścią tradycji muzycznej pielęgnowanej przez Chór SGGW jest historia Chóru Kameralnego SGGW, który powstał jako rozszerzenie aktywności Ludowego Zespołu Artystycznego Promni im. Zofii Solarzowej. W pierwszych latach Chór Kameralny prowadziła Joanna Maluga, później Magdalena Gruziel i Paweł Choina. Rok 2016 zapisał się w historii zespołu dużym wydarzeniem – udziałem w obchodach 200-lecia SGGW i przygotowaniem koncertu na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie u boku Zbigniewa Wodeckiego, Olgi Bończyk i Edyty Geppert. W ciągu kilku lat działalności Chór Kameralny SGGW wziął udział w konkursach i festiwalach, podczas których otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
Repertuar Chóru SGGW jest różnorodny – od renesansowych madrygałów, pieśni XIX-wieczne, dzieła twórców XX- i XXI-wiecznych po opracowania muzyki rozrywkowej i filmowej.

  • Kierownik zespołu i dyrygent: Paweł Choina
  • Asystent dyrygenta: Tomasz Cepiel
  • Emisja głosu: Magdalena Gruziel, Alina Prochowska

Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie powstał w grudniu 2003 roku, przy ówczesnej Akademii Rolniczej w Krakowie z inicjatywy i dzięki staraniom prof. dr hab. inż. Kazimierza Wiecha, który przy wsparciu dr Adama Świderskiego oraz dzięki przychylności władz Uczelni doprowadził do stworzenia zespołu. Od samego początku głównym zadaniem chóru jest uświetnianie najważniejszych uroczystości swojej Alma Mater oraz promocja uczelni poza jej murami. Promując Uniwersytet Rolniczy chór koncertuje, bierze udział w konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Występował w wielu miastach Polski, a także w Macedonii Północnej, we Włoszech, w Ukrainie, w Czechach, w Hiszpanii, w Grecji, w Rumunii, we Francji i w Niemczech. Uczestniczył w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, na których został nagrodzony ponad 40 razy zdobywając wyróżnienia, I, II i III miejsca, a także nagrody Grand Prix.

W repertuarze chóru znajdują się utwory wszelkich stylów i różnych epok. Chór śpiewa koncerty z muzyką klasyczną, rozrywkową, ludową, pochodzącą z różnych stron świata, a także patriotyczną, religijną i świecką. Jako wykonawca stał zarówno na małych jak i na dużych scenach koncertowych. Występował w kościołach, w wiejskich i miejskich Ośrodkach Kultury, szkołach, ale także w Filharmonii Krakowskiej, w Filharmonii Szczecińskiej, w Operze Krakowskiej, w Filharmonii Białostockiej, na scenie Centrum Kongresowego ICE, w Teatro della Regina w Cattolica we Włoszech, w Teatro Ermette Novelli w Rimini we Włoszech, w Teatre Municipal de Lloret de Mar w Hiszpanii, w Katedrze w Barcelonie i w wielu innych, niezwykłych miejscach.

Z okazji jubileuszu 20lecia, w marcu 2024 roku Chór wykonał w Filharmonii Krakowskiej specjalnie zamówioną i dedykowaną chórowi 7-częściową kompozycję Anny Rocławskiej-Musiałczyk do słów Bolesława Leśmiana na chór, narratora, bas, żeński głos ludowy i zespół instrumentalny.

Początku istnienia chóru jego dyrygentką jest Joanna Gutowska-Kuźmicz.

Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej powstał z inicjatywy Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz w grudniu 1998 roku a zatem wkrótce będzie obchodził Jubileusz 25 lecia. W jego skład wchodzą, oprócz studentów i absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej,  studenci innych kieleckich uczelni.

W repertuarze Chóru znajduje się muzyka sakralna i świecka różnych epok. Zespół chętnie też sięga po opracowania przebojów muzyki rozrywkowej oraz muzykę ludową. Jest laureatem wielu konkursów chóralnych.  Szczególnie cenne ostatnie osiągnięcia to m.in.: w marcu 2021 r. I nagroda w Konkursie Pieśni Wielkopostnych  na XVII Festiwalu Wielkopostnym w Kielcach. W styczniu 2022 II nagrodę w Konkursie Chórów  podczas XXI Tyskich Wieczorów Kolędowych a w lipcu 2022 Wyróżnienie na VI Międzynarodowym  Przeglądzie Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2022”.

W październiku 2022 Chór wyśpiewał Złoty Dyplom podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Pieśni Patriotycznej MUSICA PATRIAE w Poznaniu a w styczniu 2023  Brązowy Dyplom   na  X Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie.

Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej jest zespołem stale rozwijającym się i  otwartym na współpracę artystyczną.