Żywe Witryny Historii

Żywe Witryny Historii

Żywe obrazy w witrynach okiennych na Starym Mieście, towarzyszyły uroczystościom odpustowym bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu. W Ośrodku Architektury i Humanistyki PŚk gościł sam król Kazimierz Wielki z Esterą, Adelajdą Domicella oraz Elżbietą Sieniawska z córkami Zofią i Elżbietą. 

Sceny przedstawiały postaci i wydarzenia z historii miasta. Pojawią się m.in.: legendarny  założyciel grodu- Sudomir, Tatarzy, Halina Krępianka, a także święci i błogosławieni związani z Sandomierzem. W ramach odpustu w sobotni wieczór na Starym Mieście wystąpił Teatr Ognia Draco. Na Starówce w kilkunastu punktach można było podziwiać wystawę „Żywe witryny historii”. Osoby spacerujące wokół Sandomierskiego Rynku mogły zobaczyć żywe obrazy z przeszłości Sandomierza, najwybitniejsze postaci z nim związane.

Organizatorami przedsięwzięcia był Urząd Miasta Sandomierza, Sandomierskie Centrum Kultury. W przygotowanie wydarzenia zaangażowane są wszystkie sandomierskie szkoły.  
Na staromiejskim Rynku rozstawione zostały kramy z dewocjonaliami, rękodziełem, zabawkami, obwarzankami i innymi przysmakami. Wśród słodkości nie zabrakło sandomierskich „wincentynek” .