Coraz bliżej ogromnej inwestycji

Coraz bliżej ogromnej inwestycji

Jest zgoda Komisji Europejskiej na przesunięcie unijnych dotacji i wygospodarowanie pieniędzy na budowę kampusu Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Rozmowy zakończyły się pomyślnie i dofinansowanie jest zabezpieczone. Projekt realizuje konsorcjum GUM-u i Politechniki Świętokrzyskiej.

Zweryfikowanie kosztów kompleksu laboratoriów było konieczne między innymi ze względu na wzrost cen na rynku budowlanym.

W placówce znajdzie docelowo pracę prawie dwustu wykwalifikowanych pracowników. Naukowcy będą pracować nad doskonaleniem metod pomiarowych. Zapewnią też transfer wyników i efektów badań do przemysłu.

Laboratoria GUM mają być jednym z najnowocześniejszych kampusów badawczych w Europie. Będą zlokalizowane na 13-hektarowej działce u zbiegu ulicy Wrzosowej i alei Księdza Jerzego Popiełuszki.

W pierwszym etapie wybudowanych zostanie siedem budynków laboratoryjnych i trzy budynki pomocnicze. W sumie to ponad 18 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Budowa kompleksu ma zakończyć się w 2023 roku. Wartość całego projektu szacowana jest na około 200 mln zł.